ویلای مدرن دوبلکس
 
 

ویلا مدرن دوبلکس ساختمانی است که به شکل دو طبقه ساخته شده و معمولا با یک پلکان واحد به هم وصل شده است. همچنین ممکن است ویلای دوبلکس شامل دو خانه‌ای باشند که مثل کانکس در کنار هم هستند و در یک زمین واحد ساخته شده‌اند. مفهوم دقیق ویلا مدرن دوبلکس در کشورهای مختلف فرق می‌کند. این ویلاها به شکل‌ها و مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند و تنها دو طبقه دارند. ساختمان‌های مسکونی که بیش از دو طبقه غیر مستقل دارند، دیگر ویلای دوبلکس مدرن نامیده نمی‌شوند.

@title

طراحی ویلا دوبلکس

در بیشتر موارد، طراحی ویلا دوبلکس به‌معنای ساخت دو طبقه بر روی هم است. با این حال، با نوآوری‌ها و پیشرفت‌هایی که در روند معماری ویلا دوبلکس ایجاد شده است، هر دو نوع طراحی ویلایی دوبلکس به طور گستره‌ای تغییر یافته‌اند.

ویلای مدرن دوبلکس با دو طبقه، به‌طور یک‌جا به‌فروش می‌رسد. ویلا مدرن دوبلکس کنار هم اغلب با خانه دوقلو اشتباه گرفته می‌شود. یک خانه دوقلو، دو نیمه‌خانه در دو زمین جداگانه است، در‌حالی‌که یک ویلا دوبلکس مدرن یک ملک در یک قطعه زمین واحد است.

طراحی ویلا مدرن دوبلکس دوطبقه معمولا از الگویی پیروی می‌کند که آشپزخانه، سالن و اتاق‌خواب در طبقه همکف و یک یا دو اتاق خواب در طبقه بالا قرار دارند. طراحی ویلا دوبلکس باید طوری باشد که ویلای دوبلکس مدرن فقط دو طبقه داشته باشد. اگر یک سازه مسکونی سه طبقه باشد، آن را «تریپلکس» می‌نامند و اگر چندین طبقه داشته باشد، آن‌گاه به عنوان «مولتی‌پلکس» طبقه‌بندی می‌شود که ارتباطی با ویلا دوبلکس مدرن ندارد.

معانی مختلف ویلای دوبلکس مدرن در کشورهای مختلف

تعریف ویلا مدرن دوبلکس در نقاط مختلف جهان متفاوت است و طراحی ویلا مدرن دوبلکس هم در کشورهای متفاوت، با هم فرق می‌کند. به‌طور کلی، طراحی ویلا دوبلکس به‌طراحی خانه‌ای با دو موجودیت اشاره دارد. اما معماری ویلایی دوبلکس در کشورهای مختلف به روش‌های متفاوت توصیف و پلان‌بندی می‌شود. به‌عنوان مثال، در شیکاگو (ایالات متحده آمریکا)، ویلا دوبلکس مدرن یک واحد مسکونی است که در دو طبقه قرار دارد و توسط یک راه پله در داخل به هم متصل می‌شود.

اگر طراحی ویلای دوبلکس کوچک و بزرگ در انگلستان را در نظر بگیریم، ویلای مدرن دوبلکس یک آپارتمان دو طبقه محسوب می‌شود که از آن به‌عنوان «میزونت» نیز یاد می‌شود. در‌حالی‌که در استرالیا، یک ویلا دوبلکس مدرن یک ساختمان مسکونی با دو خانه است که یک دیوار مشترک دارند. این دو قسمت می‌توانند تصویر آینه‌ای یکدیگر باشند.

انواع ویلای مدرن دوبلکس

همان‌طور که ذکر شد، طراحی ویلا مدرن دوبلکس و مخصوصا طراحی ویلای دوبلکس کوچک، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. به‌طور کلی، ویلایی دوبلکس را می‌توان به انواع زیر طبقه‌بندی کرد:

ویلای دوبلکس مدرن زمینی

ویلا مدرن دوبلکس که در طبقه همکف ساخته شده است به عنوان «ویلای مدرن دوبلکس زمینی» شناخته می‌شود. در این نوع معماری ویلایی دوبلکس، طبقه پایین ویلا مدرن دوبلکس رو به باغ است، در‌حالی‌که در قسمت بالایی، طراحی ویلای کوچک یا بزرگ به‌گونه‌ای انجام شده که دارای آشپزخانه و اتاق‌نشیمن است.

این نوع معماری ویلا دوبلکس معمولا توسط افرادی ترجیح داده می‌شود که می‌خواهد یک باغ در طبقه پایین ویلای دوبلکس مدرن برای نگهداری حیوانات داشته باشند.

ویلا دوبلکس مدرن استاندارد

فرقی ندارد که نقشه کشیده شده برای طراحی ویلای دوبلکس کوچک باشد یا بزرگ، به هرحال نوع استاندارد ویلا راحت‌ترین طراحی ویلا دوبلکس محسوب می‌شود. در این نوع طراحی ویلای کوچک و یا بزرگ، دو طبقه به صورت عمودی، یکی بر روی دیگری ساخته شده است. طبقه پایین این نوع ویلا دوبلکس مدرن شامل یک آشپزخانه و یک اتاق نشیمن است، در‌حالی‌که معماری ویلایی دوبلکس در طبقه فوقانی دارای دو اتاق خواب یا یک اتاق خواب یک نفره با اتاق کودک است.

ویلای مدرن دوبلکس کم ارتفاع و کوچک

این طراحی ویلای دوبلکس کوچک، دارای بالکن‌های بزرگ در طبقه فوقانی است. مساحت این ویلا مدرن دوبلکس کوچک‌تر از سایر انواع معماری ویلا دوبلکس است. این نوع طراحی ویلای کوچک، یک چالش برای معماران ویلای دوبلکس مدرن محسوب می‌شود و آنها باید طراحی ویلای دوبلکس کوچک را به شیوه‌ای انجام دهند که از فضا، بیشترین بهره را ببرند.


مزایا طراحی ویلا مدرن دوبلکس 

طراحی ویلای کوچک یا بزرگ به‌روش دوبلکس، مزیت‌های مختلفی را از نظر حفظ حریم خصوصی، مقرون‌به‌صرفه بودن و نسبت مناسب ارائه می‌دهند.

حریم خصوصی در معماری ویلا دوبلکس: ویلای دوبلکس مدرن برای خانواده‌هایی ایده‌آل است که می‌خواهند همگی زیر یک سقف زندگی کنند اما حریم خصوصی خود را داشته باشند.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها در معماری ویلایی دوبلکس: در ابتدا به‌نظر می‌رسد که طراحی ویلا دوبلکس یک پیشنهاد پرهزینه است. اگرچه ممکن است طراحی ویلایی دوبلکس قدری از طراحی ویلای کوچک و بزرگ معمولی گران‌تر باشد، اما طراحی ویلا مدرن دوبلکس ارزش صرف این هزینه را دارد و قیمت آن، آن‌قدرها هم گران‌تر نیست.

منبع درآمد اضافی با طراحی ویلایی دوبلکس: از آنجایی که یک ویلا دوبلکس مدرن دارای یک واحد اضافی برای اسکان یک خانواده است، می‌توان از معماری ویلا دوبلکس برای کسب درآمد اضافی استفاده کرد. برای اجاره‌دادن بخشی از ویلای مدرن دوبلکس، بهتر است طراحی ویلای دوبلکس کوچک یا بزرگ به گونه‌ای باشد که ورودی دو بخش ویلای مدرن دوبلکس مجزا باشد.اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره نما ویلا دوبلکس هستید میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.


معایب طراحی ویلایی دوبلکس

در کنار مزایای طراحی ویلای دوبلکس کوچک و بزرگ، این نوع معماری دارای معایبی هم هست.

معمولاً طراحی ویلا دوبلکس شامل یک دیوار مشترک است. این موضوع می‌تواند باعث نگرانی ساکنان شود؛ زیرا ممکن است سر و صدا به قسمت دیگر ویلا مدرن دوبلکس منتقل شود.

اگر طراحی ویلا مدرن دوبلکس طوری باشد که دو طبقه ویلا مدرن دوبلکس با یک راه پله داخلی به هم متصل شود، ممکن است اقامت مستاجر در ویلای دوبلکس مدرن بسیار دشوار شود و نتوانید ویلای خود را اجاره دهید.

یک ویلا دوبلکس مدرن دارای مالکیت خصوصی است. این موضوع سبب می‌شود که همه بار نگهداری از منزل و باغبانی بر دوش یک نفر باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه خانه ویلایی دوبلکس بپردازید.


تفاوت معماری ویلا دوبلکس با خانه دو طبقه

ویلا دوبلکس مدرن در اصل به‌معنای سازه‌ای در دو طبقه است، اما تمام ساختمان‌های دو طبقه به عنوان ویلای مدرن دوبلکس طبقه‌بندی نمی‌شوند. در طراحی ویلای کوچک و بزرگ دوبلکس، هر دو طبقه معمولا به صورت داخلی از طریق پله‌ها به هم متصل می‌شوند و فضای داخلی آنها هم تا حدودی مکمل هم است. برخلاف طراحی ویلایی دوبلکس، یک ساختمان دو طبقه معمولا دارای دو طبقه کاملا مستقل است.

در کنار موارد گفته شده، نکاتی برای معماری ویلا دوبلکس باید در نظر گرفته شود تا نتیجه کار خوب و کامل باشد. نکات معماری ویلایی دوبلکس به شرح زیر هستند:

نکات طراحی ویلا دوبلکس

قبل از شروع به طراحی ویلایی دوبلکس، لازم است نکات زیر را در نظر بگیرید:

هدف شما از طراحی ویلایی دوبلکس 

اولین چیزی که باید در طراحی ویلای کوچک و بزرگ دوبلکس در نظر بگیرید این است که هدف شما از طراحی ویلا مدرن دوبلکس چیست؟ آیا می‌خواهید ویلا دوبلکس مدرن خود را اجاره دهید؟ آیا می‌خواهید ویلا مدرن دوبلکس خود را به محلی برای زندگی خانواده تبدیل کنید؟ آیا ویلای دوبلکس مدرن شما در خارج از شهر است و گه‌گاهی به آن سر می‌زنید؟ هدف شما نقش مهمی در طراحی ویلا مدرن دوبلکس دارد.

موقعیت مکانی ویلای مدرن دوبلکس

محل ساخت ویلای دوبلکس مدرن، تاثیر زیادی بر معماری ویلایی دوبلکس دارد. اگر بخواهید طراحی ویلای دوبلکس کوچکی را در خارج از شهر انجام دهید تا گاهی به آن سری بزنید، معماری ویلا دوبلکس شما با زمانی که موقعیت مکانی ویلا مدرن دوبلکس در داخل شهر است متفاوت خواهد بود.

بودجه برای طراحی ویلا دوبلکس

بودجه یکی از عوامل کلیدی در طراحی ویلای کوچک و بزرگ محسوب می‌شود. درحقیقت، طراحی ویلایی دوبلکس بیش از هر چیز دیگری به مقدار پول شما که می‌توانید برای ساخت ویلا دوبلکس مدرن صرف کنید بستگی دارد. قبل از ساخت، بودجه طراحی ویلا دوبلکس خود را مشخص کنید و ببینید با آن بودجه در کجا می‌توانید ویلای مدرن دوبلکس خود را بسازید.

شما همچنین می‌توانید با شرکت‌های معماری که در طراحی ویلا دوبلکس مهارت دارد مشورت کنید تا بر اساس بودجه شما بهترین معماری ویلایی دوبلکس را ارائه دهند.

 پیاده‌سازی طراحی ویلایی دوبلکس

ممکن است شما طرح‌های زیاد و خارق‌العاده‌ای را برای طراحی ویلای کوچک خود در ذهن داشته باشید. اما امکانات موجود به شما اجازه طراحی ویلای دوبلکس کوچک را مطابق سلیقه شما ندهند. برای این‌که متوجه شوید که آیا می‌توانید معماری ویلا دوبلکس خود را مطابق برنامه انجام دهید، لازم است امکان‌سنجی انجام شود که توسط شرکت‌های طراحی ویلا مدرن دوبلکس انحام می‌شود. امکان‌سنجی شامل سنجش خاک، ارزیابی درختان و نقشه‌برداری از تاسیسات موجود مانند لوله‌ها است.

قوانین ساخت ویلای دوبلکس مدرن

ممکن است قوانین ساخت‌و‌ساز به شما اجازه ندهد ویلا مدرن دوبلکس خود را در یک محله با کوچه‌های تنگ و باریک انجام دهید. قوانین ساخت‌وساز معمولا محدودیت‌هایی را برای معماری ویلایی دوبلکس در نقاط مختلف در نظر می‌گیرد. محدودیت‌های طراحی ویلا دوبلکس احتمالا در خارج از شهر کمتر از محدودیت‌های طراحی ویلایی دوبلکس در داخل شهر هستند.

ملزومات طراحی ویلا مدرن دوبلکس

مهم نیست چقدر درباره ویلای مدرن دوبلکس و نحوه طراحی ویلای کوچک و بزرگ اطلاعات کسب کرده باشید، در هر حال شما احتمالا یک مهندس معمار نیستید. برای این‌که بتوانید معماری ویلا دوبلکس را به‌بهترین شکل انجام دهید و در انتها ویلا دوبلکس مدرن خود را مطابق با آن‌چه در ذهن داشتید تحویل بگیرید، لازم است از یک شرکت که طراحی ویلای دوبلکس کوچک را بارها انجام داده است کمک بگیرید. برای این کار باید رزومه شرکت معماری ویلایی دوبلکس را بررسی کنید. با مشتریان آن صحبت کنید و نمونه‌کارهای طراحی ویلا دوبلکس را که توسط آنها انجام شده است از نزدیک ببینید. انتخاب یک شرکت خوب معماری ویلا دوبلکس، مهمترین قدم برای ساخت ویلا دوبلکس مدرن شما است.

 طراحی ویلایی دوبلکس برای طراحان

دو مرحله اصلی در طراحی ویلا مدرن دوبلکس وجود دارد که طراحان باید در نظر بگیرند:

بررسی‌های لازم (شامل مواردی که درباره امکان‌سنجی ذکر شد)

طراحی

مرحله طراحی ویلا مدرن دوبلکس را می‌توان به سه مرحله تقسیم کرد:

طرح مفهومی (Conceptual Sketching)

توسعه طرح‌های تک خطی (Conceptual Sketching)

توسعه طرح‌های دوخطی (Double line plans)

چهار موردی که برای طراحی ویلایی دوبلکس نیاز است شامل موارد زیر است:

بررسی معماری ویلایی دوبلکس‌های ساخته شده

تحقیق انلاین درباره طراحی ویلا دوبلکس

کاغذ و مداد برای طراحی مفهومی

نرم‌افزار CAD

گام‌های لازم برای طراحی ویلای دوبلکس کوچک و بزرگ که هر طراحی باید بداند.

گام یک

در گام اول معماری ویلا دوبلکس، لازم است یک نقشه‌بردار حرفه‌ای استخدام شود تا محل ساخت‌وساز را بررسی کند. سپس طرح ویلای مدرن دوبلکس باید در قالب CAD طراحی شود.

گام دو

طراح لیستی از الزامات طراحی ویلا مدرن دوبلکس را تهیه می‌کند. اگرچه این الزامات در انواع ویلای دوبلکس مدرن می‌توانند متفاوت باشد، اما فهرست آنها معمولا شامل موارد زیر است:

اتاق خواب مستر

توالت داخل اتاق

اتاق خواب کودک

توالت معمولی

آشپزخانه

کمد‌های دیواری

ناهارخوری

سالن

محل قرار دادن تلویزیون

راه پله

گام سه

با فرض این‌که طراح مطالعه لازم را درباره ویلا دوبلکس مدرن انجام داده‌است، تحقیقات آنلاین کافی برای طراحی ویلای دوبلکس کوچک و یا بزرگ انجام شده است و ارتباط بین فضاها مشخص شده است،

یک نمودار حبابی که فضاهای مختلف ویلای مدرن دوبلکس را به هم متصل می‌کند، مطابق شکل زیر کشیده می‌شود.

نمودارهای حبابی برای طراحی ویلای کوچک و بزرگ اغلب دست‌کم گرفته می‌شوند. اما آنها ابزار کارآمدی برای ارائه الگوهای ارتباطی فضاهای مختلف ویلا مدرن دوبلکس هستند و هم برای طراحی ویلای دوبلکس کوچک و هم برای طراحی ویلا دوبلکس بزرگ قابل استفاده هستند.

گام چهارم

با در نظر گرفتن فهرست الزامات، یک طرح مفهومی تک خطی برای معماری ویلایی دوبلکس ترسیم می‌شود. نمودار حباب، پایه طرح مفهومی تک خطی ویلای دوبلکس مدرن را تشکیل می‌دهد.

گام پنجم

در این مرحله، معماری ویلا دوبلکس به‌مشتری نشان داده می‌شود و با توجه به بازخورد، تغییراتی در طراحی ویلایی دوبلکس ایجاد می‌شود و سپس طرح به شکل دو خطی درآمده و به مرحله اجرا می‌رسد.شرکت مهندسی ابراهیم زاده مفتخر است تمام اطلاعات مورد نیاز پلان ویلایی دوبلکس را در اختیار شما قرار دهد.


 خریدار برای ویلای دوبلکس مدرن

اکثر افرادی که طراحی ویلای کوچکی را در برنامه خود قرار می‌دهند، قصد دارند خودشان از آن استفاده کنند. با این حال احتمالا زمانی فرا می‌رسد که آنها بخواهد ویلا دوبلکس مدرن خود را بفرشوند. اگرچه فروش ویلای مدرن دوبلکس نسبت به خانه‌های عادی سخت‌‌تر است، اما این ساختمان‌ها هم خریداران خاص خود را دارند. هرچه طراحی ویلا مدرن دوبلکس بهتر باشد، شانس فروش آن بیشتر است. علاوه بر معماری ویلایی دوبلکس، محل ساخت آن، مصالح، زیبایی‌شناسی و دسترسی به امکاناتی مانند مغازه‌ها، مراکز بهداشتی و آموزشی از جمله دیگر عواملی هستند که بر فروش ویلا مدرن دوبلکس تاثیر می‌گذارند.

به طور معمول انواع طراحی ویلای کوچک با شانس بیشتری برای فروش همراه است، چون قیمت کمتری دارد. با این حال ویلا مدرن دوبلکس بزرگ هم خریداران خاص خود را دارد.

چطور یک مجری خوب برای ویلای دوبلکس مدرن پیدا کنیم؟

پیدا کردن یک شرکت خوب برای معماری ویلا دوبلکس اولین و مهمترین قدم در ساخت و طراحی ویلا دوبلکس است.

یک مجری خوب می‌تواند همه انتظارات شما را درباره ویلا دوبلکس مدرن برآورده کند و در صورتی که محدودیت‌هایی وجود دارد به‌خوبی شما را آگاه کند. برای پیدا کردن یک مجری خوب برای طراحی ویلایی دوبلکس مراحل زیر را در پیش بگیرید:

به خوبی سرچ کنید

گوگل شرکت‌های موفق در زمینه طراحی ویلا مدرن دوبلکس را به‌راحتی در اختیار شما قرار می‌دهد. سرچ کسب‌و‌کارهای گوگل شامل امتیاز بندی و نظرات مشتریان است. پس به‌راحتی می‌توانید ساخت ویلای مدرن دوبلکس را به دست مجری بسپارید که بیشترین امتیاز را از مشتریان خود گرفته است.

با این حال دقت کنید اگر مجری انتخابی معمولا طراحی ویلای دوبلکس کوچک را انجام می‌دهد و شما قصد معماری ویلایی دوبلکس بزرگی را دارید، نمی‌توانید به‌نظرات مشتریان اعتماد کنید. چون نظر آنها درباره طراحی ویلای کوچک است. طراحی ویلای دوبلکس کوچک می‌تواند از جهات مختلفی با ویلاهای بزرگ متفاوت باشد.

نمونه کارها ببینید

سایت‌های طراحی ویلا مدرن دوبلکس به‌طور معمول تصاویر مربوط به پروژه‌های خود را می‌گذارند. اگر پروژه‌ها معروف باشند و با برای شرکت خاصی انجام شده باشند، شما می‌توانند مشتری را پیدا کنید و از او درباره رضایتی که از معماری ویلایی دوبلکس دارد، پرسش کنید. همچنین بهتر است به‌شکل حضوری از محل ویلا دوبلکس مدرن بازدید کرده و معماری ویلا دوبلکس را بررسی کنید. اگر دوست و یا آشنایی دارید که طراح است، می‌توانید از او برای یک نظر تخصصی کمک بگیرید. سعی کنید حتما ویلای مدرن دوبلکس ساخته شده توسط مجری طراحی ویلا دوبلکس را به‌شکل حضوری ببینید. عکس‌ها چندان کمکی به شما در انتخاب طراحی ویلایی دوبلکس نمی‌کنند.

همه چیز را شفاف کنید

درباره بودجه‌ای که برای طراحی ویلای کوچک خود دارید، محل ویلا و امکاناتی که مد نظر شما است با مجری ساخت ویلا مدرن دوبلکس صحبت کنید تا دریابید آیا انتظارات شما درباره ساخت ویلای دوبلکس مدرن منطقی هست یا نه. در بستن قرارداد دقت کنید و حتما درباره موارد حساس موجود در قرارداد با یک وکیل مشورت کنید.

طراحی ویلا دوبلکس مزایا و معایب خاص خود را دارد. این نوع سازه‌ها در محیط‌های شهری و خاج شهری ساخته می‌شوند. با این حال در ایران معمولا طراحی ویلا دوبلکس در خارج از شهر انجام می‌شود. اما در برخی از محله‌های پر زرق و برق و اعیان نشین نیز ویلا مدرن دوبلکس را می‌بینید. این ویلاها برای ساخت باید از قوانین ساخت و ساز آن منطقه پیروی کنند.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: