معماری مدرن
 
 

معماری مدرن سبکی در معماری سده بیستم است. این سبک از آمریکا آغاز شد و در سراسر جهان گسترش یافت. تا پیش از پیدایش معماری ساختمان مسکونی مدرن، هر روش و سبک معماری یادآور فرهنگ، هنر و تمدن بخشی از دنیا بود. در واقع نمای هر سازه یادآور ملیت و جغرافیای خاصی بود. معماری مدرن ساختمان مسکونی قوانین قومی و فرهنگی در خانه‌سازی را درنوردید و سبکی نو در ساخت خانه‌ها پایه‌گذاری کرد. این سبک تا امروز که چند دهه از پیدایش آن می‌گذرد، در همه نقاط دنیا جایگاه خود را پیدا کرده است.

با ما در نگاهی به ویژگی‌های معماری و طراحی مسکونی مدرن همراه باشید.

معماری مدرن

برای توضیح بهتر معماری مدرن مسکونی، بهتر است نگاهی به معماری ایران یا کشورهای دیگر داشته باشیم. معماری در هر سرزمین و هر کشوری دارای ویژگی‌های خاصی است که معرف فرهنگ و هنر مردم همان کشور یا منطقه جغرافیایی است. این ویژگی‌ها در ظاهر سازه‌ها، نقشه ساختمان و تزئینات آن خود را نشان می‌دهد. برای نمونه، معماری خانه‌های تاریخی ایران در دوره قاجار، نوعی معماری منحصربه‌فرد است که تنها در ایران پیدا می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی معماری و طراحی مسکونی مدرن آن است که یادآور هیچ فرهنگ، قوم و هیچ مکان جغرافیایی بر روی کره زمین نیست. معماری مسکونی مدرن در آمریکا پایه‌گذاری شد، اما گویای معماری سنتی این کشور هم نیست. این سبک معماری و دکوراسیون مسکونی بر پایه بهترین استفاده از فرم و فضا شکل گرفته است.همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه معماری و طراحی داخلی ویلای لوکس بپردازید.

اصول ساختمانی معماری مدرن مسکونی

معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن به چند اصل مهم وفادار است:


کارکردگرایی در معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن

نخستین و مهم‌ترین اصل در معماری ساختمان مسکونی مدرن، متناسب بودن سازه با کارکرد آن است. بر اساس معماری مدرن، خانه محلی برای زندگی است. یک خانه مسکونی نیاز به تزئیناتی ندارد که آن را تبدیل به یک اثر باستانی کند، اما همین سازه باید بهترین امکانات را برای زندگی داشته باشد. بر اساس اصل کارکردگرایی، معماری مسکونی مدرن مکانی برای زندگی و آسایش ساکنان خانه است. به این ترتیب همه امکاناتی که شما برای زندگی به آنها نیاز دارید باید در این خانه‌ها فراهم شده باشد.

بهره بردن از آهن، فولاد و بتن در معماری مدرن مسکونی

یکی دیگر از اصول مهم معماری مدرن، بهره بردن از مصالحی مانند آهن، فولاد و بتن است. اسکلت‌بندی آهنی امکان ساخت دیوارهای باربر را در اختیار معماران سبک مدرن گذاشت. این مصالح ساختمانی امکان ساخت استوارترین سازه‌های مقاوم و چندطبقه را هم در اختیار معماران این سبک قرار داد.

استفاده از شیشه در معماری مسکونی مدرن

یکی دیگر از اصول ساخت معماری و دکوراسیون مسکونی در این سبک فراگیر جهانی، استفاده از شیشه بود. بهره بردن از شیشه در سازه‌های اداری همراه با فلسفه و دیدی نو بود. این عقیده که چیزی برای مخفی کردن وجود ندارد، اساس ایدئولوژی تفکر مدرن بود. این دیدگاه حتی وارد معماری مدرن ساختمان مسکونی هم شد و ویلاها و خانه‌های شیشه‌ای طراحی شدند. خانه‌های معمولی هم با طراحی بزرگ پنجره‌ها و شیشه‌های بزرگ و سراسری، پذیرای نور و روشنی شدند.

بهره‌مندی از شیشه معنای دیگری هم در معماری مسکونی مدرن به همراه دارد و آن بی‌مرز بودن زندگی مدرن است. دیوارهای شیشه‌ای در معماری ساختمان مسکونی مدرن، مرز میان شما و فضای خارج از ساختمان را برمی‌دارند. این ویژگی در ویلاهایی که در دامن طبیعت ساخته می‌شود به کمک شما می‌آیند و معماری مدرن ساختمان مسکونی را به جنگل، دشت کوه یا دریا پیوند می‌زند.

طراحی باز نقشه‌ها در معماری و دکوراسیون مسکونی

تا پیش از بهره‌گیری از بتن و فولاد، امکان طراحی نقشه‌های ساختمانی به صورت باز و گسترده آسان نبود. به همین دلیل همواره باید دیوارهایی طراحی می‌شدند تا بار سقف را بر دوش بکشند. اما با آغاز پیدایش معماری مدرن مسکونی و بهره‌گیری از آهن و بتن، امکان طراحی نقشه‌های باز و فضاهای گسترده در ساخت خانه‌های مسکونی فراهم شد. به این ترتیب، خانه‌هایی با اتاق‌ها، سالن‌ها و فضاهای باز و گسترده، و بدون ستون طراحی شدند. آشپزخانه‌های اپن هم بخشی از این تغییر و دگوگونی بودند.

فناوری‌های جدید در معماری و طراحی مسکونی مدرن

معماری و طراحی مسکونی مدرن همراه با پیشرفت دانش و تکنولوژی پایه‌گذاری شد. با پیشرفت روزافزون فناوری در معماری نیز این پیشرفت شتاب بیشتری پیدا کرد. بهره بردن از انواع دستگاه‌ها و ماشین‌های جدید در ساخت معماری ساختمان مسکونی مدرن، امکان ساخت بزرگ‌ترین سازه‌ها را برای معماران این سبک فراهم ساخت.

به‌روز بودن و پیشرفت معماری مدرن ساختمان مسکونی

نکته جالبی در معماری مدرن ساختمان مسکونی وجود دارد و آن پویایی این سبک معماری است. معماری مدرن راه را بر پیشرفت‌های جدید در ساخت سازه‌ها باز می‌گذارد. همین پویایی امکان استفاده از تکنولوژی‌های جدید را در اختیار طراحان و معماران قرار داده است. از نمونه این نوآوری‌ها می‌توانیم به پشت‌بام سبز و تراس‌های سبز در سازه‌های مدرن اشاره کنیم.

مصالح جدید و ترکیبی در معماری مسکونی مدرن

معماری مسکونی مدرن هم مانند هر رشته مدرن هنری، دست شما را در استفاده از مصالح قدیمی و جدید باز می‌گذارد. علاوه بر آهن و بتن، می‌توان از هر ماده مقاوم و آزموده‌ای در معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن استفاده کرد. برای نمای سازه‌های مدرن هم مصالح قدیمی و مصالح ساختمانی جدید قابل‌استفاده هستند. آجر، سنگ‌های طبیعی و ساختمانی از نمونه مصالح قدیمی هستندکه کاربرد زیادی در معماری مدرن ساختمان مسکونی دارند.

البته یک نکته را باید به خاطر داشته باشید. همانند هر دانش دیگری، دانش ساخت مصالح ساختمانی نیز هر روز در حال پیشرفت است. اکنون مصالح ساختمانی مختلفی برای نماکاری سازه‌ها تولید شده که مقاوم، اما سبک هستند.

بسیاری از این مصالح که در معماری ساختمان مسکونی مدرن نیز کاربرد دارند، از ترکیب مواد طبیعی و مصنوعی مختلف ساخته شده‌اند. اما نکته جالب این است که این مواد ظاهری همانند سنگ و مصالح طبیعی دیگر دارند. شرکت مهندسی ابراهیم زاده مفتخر است تا تمام اطلاعات مورد نیاز معماری ویلای مسکونی را در اختیار شما قرار دهد


ویژگی‌های معماری ساختمان مسکونی مدرن

از ویژگی‌های معماری ساختمان مسکونی مدرن باید به نکته‌های مهمی اشاره کنیم:


نبود نمادهای هویتی و فرهنگی در معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن

هیچ نماد، الگو و طرح‌هایی که یادآور فرهنگ و قوم خاصی باشد، در معماری مدرن ساختمان مسکونی دیده نمی‌شود. ساخت این سازه‌های مدرن در گوشه و کنار دنیا، دارای یک الگوی یکسان است. البته این نکته به‌معنای تکراری بودن طراحی سازه‌های مدرن نیست. این سازه‌ها طراحی‌های گوناگون و بسیار خلاقانه‌ای دارند. این نکته گویای آن است که عوامل دیگری، غیر از نمادهای فرهنگی و جغرافیایی، در این نوع معماری اهمیت پیدا کرده است.

دوری از فرم‌های تزئینی در معماری ساختمان مسکونی مدرن

معماری مدرن علاقه‌ای به تزئینات و فرم‌های پیچ‌درپیچ تزئینی ندارد. به این ترتیب هیچ‌کدام از طرح‌های زینتی فرهنگی و جغرافیایی در معماری و طراحی مسکونی مدرن جایگاهی ندارند.

ساده‌گرایی در معماری مدرن ساختمان مسکونی

معماری مدرن پایه‌گذار سبک مینیمالیسم در معماری و دکوراسیون داخلی بود. ساده‌گرایی در طرح و چیدمان از معماری و دکوراسیون داخلی مدرن آغاز شد و در نهایت به سبک مینیمالیسم تبدیل شد.

خط‌های صاف و فرم‌های هندسی در معماری مسکونی مدرن

خط‌های نما و جداکننده پلان‌های مختلف داخلی و خارجی در معماری و طراحی مسکونی مدرن بر خط‌های راست تاکید دارد. اگرچه در برخی نماها نیز از خط‌های منحنی استفاده شده است، اما همواره خط‌های صاف برتری خود را حفظ کرده است. همچنین بنای ساخت معماری مدرن مسکونی بر فرم‌های ساده هندسی پایه‌گذاری شده است و این قانون در ساخت فضای کلی ساختمان و نمای آن پدیدار شده است.

استفاده از رنگ‌های خنثی در معماری مدرن

اساس معماری مدرن مسکونی و غیرمسکونی بر بهره‌گیری از رنگ‌های خنثی پایه‌گذاری شده است. سفید، سیاه، خاکستری‌های تیره و روشن، ، قهوه‌ای و رنگ‌های چوب اصلی‌ترین رنگ‌ها در معماری ساختمان مسکونی مدرن به شمار می‌روند.

بی‌زمانی معماری مدرن مسکونی

معماری مدرن ساختمان مسکونی یادآور هیچ کشور، منطقه، فرهنگ یا قوم خاصی نیست. این سبک در معماری مدرن مسکونی روشی همیشگی و متعلق به همه سرزمین‌ها است. همین نکته باعث شده تا معماری و طراحی مسکونی مدرن هرگز از مد نیفتد.

آرامش در معماری ساختمان مسکونی مدرن

سادگی پلان‌های معماری و بهره‌مندی از طرح‌های ساده، فضایی آرامش‌‌بخش در معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن رقم می‌زند. محیطی سرشار از آرامش و سادگی، و جایگاه مناسبی برای همه کسانی که به لذت بردن از زندگی در زمان حضور در خانه می‌اندیشند.

هماهنگی معماری مسکونی مدرن با محیط زیست

معماری و طراحی مسکونی مدرن با محیط زیست هماهنگ است. در این نوع معماری نباید از مواد آسیب‌رسان به محیط زیست در طراحی و ساخت ساختمان استفاده ‌شود.

بهره‌مندی از ترکیب نامتقارن در معماری مسکونی مدرن

بیشتر سازه‌ها در معماری و طراحی مسکونی مدرن دارای ترکیب‌بندی نامتقارن در پلان و نما هستند. نکته‌ای که معماری ساختمان مسکونی مدرن را در فاصله زیادی از معماری کلاسیک نگه می‌دارد.

طراحی نمای معماری مدرن ساختمان مسکونی

نمای معماری مسکونی مدرن ساده و بی‌پیرایه است. سردر مکعبی، پنجره‌هایی چهارگوش، ورودی‌های ساده و هندسی، بالکن‌های هندسی و چشمگیر و همه اجزایی که هریک معرف معماری و طراحی مسکونی مدرن هستند. در واقع در نمای معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن، بیشتر از فرم‌های ساده هندسی استفاده می‌شود. دوری از تزئینات و به‌کارگیری فرم‌های هندسی نمای معماری مدرن مسکونی را برای همگان قابل‌درک ساخته است.اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره طراحی مدرن ساختمانی هستید میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید


معماری و دکوراسیون داخلی مدرن و نکات آن

دکوراسیون داخلی در معماری مدرن هم باید متناسب با این سبک معماری طراحی شود. معمول نیست خانه‌ای با معماری و طراحی مسکونی مدرن داشته باشید، اما فضای داخلی آن را با مبل‌‌های پر از کنده‌کاری و تزئینات کلاسیک مبله کنید. برای داشتن معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن بد نیست به چند مورد مهم توجه کنید:


مبلمان معماری مدرن مسکونی

معماری مدرن مسکونی نیازمند مبلمانی ساده و از نوع مینیمال است. مبلمان مینیمال در شکل‌ها و طرح‌های ساده، و با فرم‌های هندسی ساخته می‌شود. مبلمان مینیمال بدون هرگونه عناصر تزئینی است و آرامش فضا را به هم نمی‌زند.

استفاده از فضا در دکوراسیون داخلی معماری مسکونی مدرن:

یکی دیگر از ویژگی‌های معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن، بهترین نوع استفاده از فضا در فضاهای داخلی سازه است. در دکوراسیون معماری مسکونی مدرن، زیر تخت‌ها و بسیاری از فضاهای مرده دیگر به کمد، کتابخانه و قفسه تبدیل می‌شوند. همچنین فضای زیر پله‌ها، در ویلای دوبلکس شما، به کشوها و قفسه‌هایی تبدیل می‌شود که دنیایی از وسایل را در خود جای داده‌اند.

شومینه در معماری مدرن ساختمان مسکونی

شومینه بهترین بخش معماری مدرن مسکونی است و حس گرما را به داخل فضا می‌آورد. شومینه‌هایی که گرما و صمیمت را وارد معماری و طراحی مسکونی مدرن می‌کنند را نمی‌توان در این سبک معماری نادیده گرفت.

دکوراسیون آشپزخانه در معماری ساختمان مسکونی مدرن

کابینت‌های ساده و بدون زرق‌وبرق نخستین بخش دکوراسیون آشپرخانه در معماری و طراحی مسکونی مدرن است. کابینت‌هایی که دستگیره‌های ساده و گاهی مخفی دارند. وسایل برقی در یک آشپزخانه مدرن هم باید با سبک معماری ساختمان مسکونی مدرن هماهنگ باشند. همین نکته باعث شده تا یخچال‌فریزر، ماشین لباس‌شویی و دیگر وسایل برقی یک آشپزخانه در معماری مدرن ساختمان مسکونی هم ساده و بی‌پیرایه باشند.

جزیره آشپزخانه در معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن از صفحه کابینتی مانند سنگ کوارتز بهره می‌برد و فضا را زیباتر می‌کند. قفسه‌ها و کشوهای جزیره هم فضای زیادی برای گذاشتن وسایل مختلف در معماری مدرن ساختمان مسکونی در اختیار شما قرار داده است. البته فراموش نکنیم که کاشی‌های دیوار و کف آشپزخانه هم باید متناسب با این سبک باشند.

تراس در معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن

تراس‌های معماری مدرن مسکونی محلی برای آرامش و گذراندن وقت است. با قرار دادن مبلمانی راحت و در تراس معماری مسکونی مدرن خود، آن را به جایگاهی برای مطالعه، استراحت و نوش جان کردن عصرانه تبدیل کنید. حتی می‌توانید آن را تبدیل به تراس سبز کنید و معماری و طراحی مسکونی مدرن خود را کامل کنید.

سرویس بهداشتی و حمام در معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن

معماری ساختمان مسکونی مدرن در طراحی حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی هم دقت ویژه‌ای به کار می‌گیرد. این دو بخش از معماری مدرن مسکونی نیز باید در نهایت زیبایی و کارآمدی طراحی شوند. دوش شیشه‌ای بخشی از معماری مدرن ساختمان مسکونی است که آن را از سرویس بهداشتی جدا می‌کند. قفسه‌های حمام و سرویس‌های بهداشتی هم بهترین نقش را در کاربردی کردن معماری مسکونی مدرن بازی می‌کنند.

ارتباط بین فضاهای داخلی در معماری مدرن مسکونی

در معماری مدرن ساختمان مسکونی، همه فضاها به‌نوعی با هم ارتباط پیدا می‌کنند. همواره عاملی مانند دیوار شیشه‌ای، جزیره یا یک قفسه بخشی از فضای معماری ساختمان مسکونی مدرن را به بخش دیگر آن پیوند می‌زند.

معماری و دکوراسیون مسکونی مدرن کوچک‌ترین فضاها را تبدیل به خانه‌ای راحت می‌کند. خانه‌ای پر از نور و روشنی تا افراد خانواده فارغ از دغدغه‌های روزمره، زندگی را در کنار هم سپری کنند.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: