طراحی روف گاردن
 
 

خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند با تعریف روف گاردن و ضرورت طراحی آن آشنا شوید. همچنین در این مطلب به بررسی ویژگی‌های روف گاردن مدرن می‌پردازیم.طی سال‌های اخیر مهندسین مشاور و معماران برای فراهم کردن فضای سبز کافی در شهرها از طراحی روف گاردن استفاده می‌کنند. به طور عامیانه و ساده روف گاردن محوطه‌های سرسبز با آب‌نما یا مبلمان مناسب در پشت بام است.

حتی اگر وسعت پشت بام بزرگ باشد و کارفرما بودجه کافی داشته باشد، می‌توان استخر و جکوزی هم روی پشت بام طراحی کرد. برای طراحی روف گاردن محدودیتی از نظر انتخاب چمن طبیعی یا مصنوعی وجود ندارد. زیرا از متدهای به‌روز برای آبیاری آن استفاده می‌شود.

طراحی روف گاردن 

طراحی روف گاردن یا باغ بام شامل طراحی‌های ساده با چند گلدان و چمن‌کاری تا استفاده از حوض، آب‌نما یا استخر می‌شود. حتی برای نورپردازی روف گاردن هم شیوه‌های مختلفی وجود دارد. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه عواملی در نحوه طراحی روف گاردن تاثیر گذار است. موارد زیر دسته‌بندی کاملی از عوامل موثر بر طراحی روف گاردن مدرن یا کلاسیک است.

بودجه کارفرما

اولین عامل بااهمیت و تاثیرگذار در نحوه طراحی روف گاردن، بودجه‌ای است که کارفرما به این کار اختصاص می‌دهد. استفاده از تجهیزات متنوع و به‌روز هزینه بالایی دارد و شاید همه افراد از عهده آن برنیایند. بنابراین کسی که قرار است کار طراحی را به عهده بگیرد، متناسب با بودجه کارفرما و انتظارات او، از تجهیزات متنوعی استفاده می‌کند.

میزان متراژ در طراحی روف گاردن

متراژ پشت بام در تعیین نوع طراحی روف گاردن تاثیرگذار است. قطعا در یک فضای کوچک نمی‌توانیم انتظار طراحی مبلمان، باربیکیو یا فلاورباکس‌های متعدد داشته باشیم. در چنین مواقعی طراح با توجه به اولویت‌های کارفرما سعی می‌کند از المان‌های مناسب استفاده کند.

میزان تحمل وزن

یکی دیگر از موارد کلیدی و مهم در طراحی و آماده‌سازی روف گاردن، پتانسیل ساختمان در تحمل وزن است.

در صورتی که طراح به این ویژگی توجه نکند، ساختمان نمی‌تواند وزن روف گاردن را تحمل کند و چه بسا به آن صدمه بزند.

بنابراین به جز هدر رفتن هزینه صرف شده برای طراحی و آماده کردن روف گاردن، هزینه‌ای هم باید برای تعمیر ساختمان و بازسازی آن صرف شود.برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه طراحی مدرن ساختمان بپردازید.

گیاهان مناسب برای طراحی روف گاردن مدرن

انتخاب نوع گل و گیاه در روف گاردن اهمیت ویژه‌ای دارد. گیاهان متنوعی مانند بوته دائم سبز، درختچه‌های مدل‌دار، درختان میوه و انواع گل‌های یاس، میخک هندی، ساناز، انواع رز هفت رنگ، لاواندولا، ناز رونده، ناز آفریقایی و گل همیشه بهار و ... برای روف گاردن مناسب هستند.

البته می‌توان از چمن مصنوعی هم برای پوشاندن سطح روف گاردن استفاده کرد. چمن‌کاری در طراحی روف گاردن مدرن با استفاده از چمن مصنوعی، نصب آسان و راحتی دارد. اما در طراحی روف گاردن مدرن با چمن مصنوعی باید به این نکته توجه داشته باشیم که از چمن مصنوعی باکیفیت و مرغوب استفاده کنیم تا تابش نور مستقیم خورشید آن را خراب نکند.

 نورپردازی در طراحی روف گاردن مدرن

نحوه نورپردازی در طراحی روف گاردن مدرن به سلیقه کارفرما و طراح، متراژ پشت بام و میزان بودجه کارفرما بستگی دارد. انواع شیوه‌های نورپردازی مناسب برای طراحی روف گرادن مدرن شامل موارد زیر است.

نورپردازی با نور خطی سفید

نورپردازی با چراغ‌های مخفی و کم مصرف

نورپردازی با پرژکتور

اهمیت شیب‌بندی روف گاردن

برای طراحی پشت بام سبز، شیب‌بندی آن اهمیت زیادی دارد. زیرا بی‌توجهی به شیب روف گاردن موجب رشد نامناسب گیاهان می‌شود و پروژه را با شکست مواجه می‌کند.

 جهت‌گیری در طراحی پشت بام سبز

یکی از عوامل مهم دیگری که هنگام طراحی روف گاردن باید مورد توجه قرار بگیرد، جهت گیری آن است. جهت حرکت خورشید و الگوهای وزش باید از نظر طراح اهمیت زیادی دارد. به طور مثال روف گاردنی که از سمت جنوب و غرب نور دریافت می‌کنند، برای طراحی فضاهای تفریحی مناسب نیستند. در حالی‌که می‌توان به عنوان مزرعه از آن‌ها استفاده کرد.

استفاده از مبلمان مناسب

مبلمان یکی از لوازم ضروری است که در طراحی روف گاردن مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مبلمان فرفوژه یا حصیری برای قرار دادن در پشت بام سبز مناسب است. زیرا وزن سنگینی ندارند و طول عمر مناسبی دارند.

استفاده از رنگ‌های مناسب در طراحی روف گاردن اهمیت زیادی دارد. بهترین توصیه برای ایجاد جلوه بهتر در روف گاردن، این است که از رنگ‌های مختلف استفاده نکنید تا فضا شلوغ به نظر نیاید. بهترین توصیه برای استفاده از رنگ این است که 3 یا 4 رنگ را در طراحی استفاده کنید

تاکسی که وارد محیط می‌شود احساس بهم ریختگی نکند. با توجه به وجود پوشش گیاهی سبز بهتر است از رنگ‌های مکمل سبز در محیط استفاده کنید.شرکت مهندسی ابراهیم زاده مفتخر است تمام اطلاعات مورد نیاز طراحی خانه ویلایی دوبلکس را در اختیار شما قرار دهد.


مزایای استفاده از روف گاردن 

وقتی صحبت از مزایای روف گاردن است، اولین چیزی که به ذهن همه افراد می‌رسد، ایجاد فضای سبز و جبران کردن فضای سبز از دست رفته شهری است که پایداری محیط را افزایش می‌دهد. همچنین اعضای یک خانواده می‌تواند به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان دور هم جمع شوند. اما این تنها مزیت روف گاردن نیست. موارد زیر مزایای دیگر طراحی روف گاردن در پشت بام هستند.

ایجاد عایق صوتی با روف گاردن

اغلب افراد به مزیت روف گاردن برای ایجاد عایق صوتی توجهی نمی‌کنند. اما لازم است بدانید ترکیب خاک و گیاهان در روف گاردن می‌تواند عایق صوتی مناسبی باشد. البته میزان ضخامت بستر روف گاردن و میزان پوشش گیاهی آن در عملکرد بهتر عایق صوتی تاثیرگذار است.

عایق حرارتی با روف گاردن

بام سبز علاوه بر اینکه زیبایی منحصر به فردی دارد، با مزایای متعدد دیگری هم همراه است. در ساختار روف گاردن عایق رطوبتی به کار رفته است که می‌تواند در برابر سرما و گرما هم عایق مناسبی باشد و به حفظ دمای داخل ساختمان کمک کند.

به این ترتیب استفاده از این طراحی در پشت بام می‌تواند هزینه‌های اقتصادی گرمایش و سرمایش ساختمان را هم کاهش دهد.

حتی در صورت طراحی روف گاردن آب باران هم هدر نمی‌رود و به رشد و نمو پوشش گیاهی کمک می‌کند.

افزایش طول عمر بام

طراحی بام سبز از پشت بام محافظت می‌کند و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. زیرا عایق پشت بام در تماس مستقیم با نورخورشید یا باران و برف قرار نمی‌گیرد.


مراحل طراحی روف گاردن مدرن 

برای طراحی روف گاردن مدرن لازم است مجموعه‌ای از کارها انجام شود تا المان‌های مختلف روی سقف نصب شود. برای طراحی روف گاردن مدرن انجام مراحل زیر ضروری است.

طراحی اولیه روف گاردن مدرن

در قدم اول طراح بر اساس انتظارات کارفرما، طرح اولیه‌ای از روف گاردن را ترسیم می‌کند و المان‌های مورد نیاز را مشخص می‌کند. البته همانطور که پیش از این هم تاکید کردیم، برای طراحی روف گاردن مدرن لازم است میزان بودجه‌ای که کارفرما در اختیار دارد هم مشخص شود؛ زیرا بر نحوه طراحی و استفاده از المان‌ها تاثیرگذار است.

انواع المان‌هایی که در بام سبز قابلیت اجرایی دارد، شامل نصب آلاچیق یا پرکولا، آبنمای مدرن، مبلمان مدرن، باربیکیو، سایبان یا سقف متحرک است.

ید باشد.

اجرا طرح روی پشت بام

بعد از برآورد کردن میزان بودجه موردنیاز یا مشخص کردن انتظارات کارفرما و طراحی المان‌های مختلف روف گاردن مدرن نوبت به اجرای آن می‌رسد. در محوطه‌سازی لازم است از مصالح استاندارد و مناسب استفاده شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مصالح مورد استفاده برای طراحی روف گاردن مدرن این است که مصالح سبک و باکیفیت باشند.

زیرا مصالح سنگین موجب ایجاد فشار مضاعف به سقف ساختمان می‌شوند. همچنین دلیل استفاده از مصالح باکیفیت این است که بازسازی روف گاردن کار سخت و پرهزینه‌ای است و بهتر است از همان ابتدا، مصالح باکیفیتی استفاده شود.

به طور مثال خاک مورد استفاده برای طراحی روف گاردن مدرن باید سبک باشد و در سطح زیرین آن از زهکشی مناسبی استفاده شود. همچنین بهترین شیوه آبیاری، پوشش گیاهی روف گاردن، آبیاری قطره‌ای است که در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند و آب مورد نیاز گیاهان را تامین می‌کند. اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره ویلای مدرن هستید میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.


هزینه طراحی روف گاردن مدرن 

طراحی روف گاردن مدرن پرطرفدار و زیبا است و ماندگاری قابل قبولی دارد. سوال اغلب کسانی که قصد طراحی روف گاردن روی پشت بام دارند این است که هزینه انجام آن چقدر است. ف

واقعیت این است که نمی‌توانیم قیمت دقیق و ثابتی برای طراحی روف گاردن مدرن اعلام کنیم. زیرا عوامل مختلفی در قیمت آن تاثیرگذار است. موارد زیر مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طراحی روف گاردن مدرن است.

نوع متریال مورد استفاده برای طراحی روف گاردن

میزان مهارت و تجربه طراح

سبک طراحی روف گاردن

بهتر است بدانید طراحی روف گاردن مدرن نسبت به سبک کلاسیک هزینه بیشتری دارد.

روف گاردن یا پشت بام سبز با هدف بهینه‌سازی و تامین فضای سبز روی پشت بام اجرا می‌شود. هزینه طراحی روف گاردن ثابت نیست و متناسب با متراژ ساختمان و میزان بودجه کارفرما مشخص می‌شود. در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره طراحی روف گاردن مدرن در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما م

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: