ورودی ویلا
 
 

ورودی ویلا نمایانگر سبک ساخت، و تا حدودی گویای ساختار درونی ویلا است. همان‌طور که ظاهر افراد می‌تواند شخصیت و منش آنها را به نمایش بگذارد، نمای ورودی ویلا نیز بیانگر سبک و روش معماری آن است. انواع طرح‌های ورودی ویلا را می‌توان برای ویلاهای مختلف طراحی کرد. اما در این میان، یک نکته اهمیت زیادی دارد و آن هماهنگی این ورودی‌ها با سبک طراحی ویلا، و البته با سلیقه سفارش‌دهندگان آن است.

با ما در نگاهی به مهم‌ترین عناصری که در طراحی نمای ورودی ویلا به چشم می‌خورد، همراه باشید.

@title

طراحی ورودی ویلا

ورودی هر ویلا می‌تواند بخش‌های مختلفی داشته باشد. یک ویلا ممکن است یکی دو مورد از این عناصر را داشته باشد. شاید هم ویلایی دارای همه این عناصر مناسب ورودی ویلا باشد. عناصر مهمی که در نمای ورودی ویلا به کار گرفته می‌شوند، بسیارند:


باغچه در طراحی ورودی ویلا

یک ویلا بدون وجود باغچه‌های کوچک و بزرگ جلوه‌ای نخواهد داشت. در واقع باغچه‌ها اصلی‌ترین عناصر زیباسازی در نمای ورودی ویلا به شمار می‌روند. باغچه‌هایی که با طرح‌هایی متناسب با سبک ویلای شما طراحی‌شده‌اند. این باغچه‌ها پر از گل‌ها، درختان و گیاهانی می‌شوند که مناسب آب‌وهوای منطقه مورد نظر شما هستند. البته در نظر داشته باشید که طراحی باغچه در سبک‌های مختلف دکوراسیون باغ و محوطه ویلا به‌روش‌های مختلفی طراحی می‌شود. در ادامه مقاله، به این سبک‌ها بیشتر پرداخته می‌شود.برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه طراحی ویلا دوبلکس ساختمان بپردازید.

 پیاده‌رو و راه رسیدن به درب ویلا

در بسیاری از ویلاها، یک پیاده‌رو ورودی سازه را به درب خروج یا محوطه اطراف ویلا وصل می‌کند. پیاده‌روها از زیباترین بخش‌ها در نمای ورودی ویلا هستند و حال‌وهوای ویلای شما را تغییر می‌دهند. از مصالح مختلفی می‌توانیم در کف‌پوش این پیاده‌روها استفاده کنیم. سنگریزه، سنگ‌های طبیعی و مصنوعی، کفپوش بتنی و چمن، موزائیک و سرامیک چند مورد از انواع کفپوش‌هایی هستند که در طراحی ورودی ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته جالب این است که می‌توانیم راه رسیدن به ورودی ویلا را به‌صورت پله‌ها یا گذری بر روی آب هم طراحی کنیم. در این صورت، شما برای رسیدن به درب ورود ویلا، باید از روی حوضچه‌های آب عبور کنید.

 تراس در طراحی ویلا

در برخی ویلاها، تراس سازه پیش از ورود به ویلا به شما خوشامد می‌گوید. تراس‌هایی که کف آنها با چوب مصنوعی ساخته شده‌اند، فضایی دنج، صمیمانه و دوستانه برای شما فراهم می‌کنند. فضایی در ورودی ویلا تا در آن به استراحت بپردازید، یا شام و ناهار خود را میل کنید. البته ممکن است دوست داشته باشید سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی کف تراس شما را پوشش دهند. در این صورت هم نمای ورودی ویلای شما فضایی درخشنده و بی‌نظیر خواهد بود.

تراس‌های طراحی ورودی ویلا فضایی برای قرار دادن مبلمان

فضای باز، صندلی‌های گهواره‌ای، میزهای چوبی و برخی وسایل دیگر است. وسایلی که هریک در کنار کاربرد اصلی خود، دکوراسیون ورودی ویلای شما را کامل می‌کنند.

پله در طراحی ویلا

بسیاری از ویلاها از سطح زمین بالاتر هستند و برای وارد شدن به آنها باید از پله‌ها گذر کنید. در واقع در این ویلاها، پله‌ها در ردیف اصلی‌ترین عوامل نمای ورودی ویلا قرار می‌گیرند. طراحی پله‌ها را می‌توانیم به ‌روش‌هایی انجام دهیم تا در کنار کارایی، ورودی ویلای شما را، همچون یک عنصر تزئینی زیباتر کنند. همچنین با کار گذاشتن لامپ‌هایی با رنگ‌های مناسب بر روی این پله‌ها، می‌توانیم شب‌های ویلای شما را نورپردازی کنیم.

گاهی نیز طراحی ورودی ویلا مربوط به فضای گسترده‌ای است که نیاز به چند پله محدود دارد. به این ترتیب برای رسیدن از بیرون ویلا به درب ورودی آن، سطح مورد نظر باید به چند پله بزرگ و گسترده تقسیم شود. نکته جالب این است که می‌توان بر روی این سطوح پله‌مانند، باغچه‌هایی کوچک با گیاهان زیبا، یا سطوحی خاص برای ریختن سنگ‌ریزه طراحی کرد. این طرح‌های تزئینی ورودی ویلای شما را جالب‌تر و چشمگیرتر می‌کند.

ماده به‌کاررفته در ساخت این پله‌ها متفاوت است. چوب، سنگ‌های طبیعی، سنگ‌های ساختمانی طبیعی و مصنوعی، بتن، شیشه و بسیاری از مواد دیگر در ساخت این پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سطوح پله‌های چوبی صفا و صمیمیت یک ویلای گرم و خودمانی را برای شما و مهمانانتان تداعی می‌کند. ساخته شدن این پله‌ها از سنگ‌های ساختمانی با رنگ‌های مختلف، طراحی ورودی ویلای شما را شیک و لاکچری نشان می‌دهد. استفاده از شیشه در ساخت این پله‌ها هم نمای ورودی ویلایتان را لوکس و مدرن جلوه می‌دهد.

پنجره‌های بزرگ با شیشه‌های سراسری

به‌طور معمول، ویلاها در مکان‌های سرسبز یا در نزدیکی دریا قرار گرفته‌اند و باید دید خوبی رو به فضای بیرون داشته باشند. یکی از بخش‌های ساختار ویلا که جزو نمای ورودی ویلا هم به شمار می‌رود، پنجره‌های آن است. پنجره‌های بزرگ با شیشه‌هایی که دید شما را محدود نمی‌کنند و منظره روبه‌رو را به‌خوبی برای شما به نمایش می‌گذارند، از بهترین بخش‌های ورودی ویلا به شمار می‌روند.

پنجره‌ها و شیشه‌های بزرگ، به‌خودی‌خود نمای ویلای شما را به زیبایی نمایان می‌کنند. اما پرده‌های سبک، روشن و لطیف هم می‌تواند زیبایی آنها را بیشتر نمایان کند.شرکت مهندسی ابراهیم زاده مفتخر است تمام اطلاعات مورد نیاز طرح ویلا مدرن را در اختیار شما قرار دهد.

استخر و جزیره در طراحی ویلا

استخر یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌های هر ویلا است که ممکن است جزو نمای ورودی ویلا هم قرار بگیرد. استخرها زیبایی بی‌نظیری به ویلای شما هدیه می‌کنند. وجود جزیره‌ای بر روی استخر هم طراحی ورودی ویلای شما را خاص و منحصربه‌فرد می‌سازد. جزیره‌ای که بر روی آن میز و چند صندلی، نیمکت یا حتی آلاچیقی باشد که لذت ماندن در ویلا را چندبرابر کند.

پارکینگ در طراحی ویلا

پارکینگ بسیاری از ویلاها در ورودی ساختمان قرار می‌گیرد. بهترین طراحی ورودی ویلا پارکینگ سازه را هم به محلی زیبا و کاربردی تبدیل می‌کند. در همین راستا، باید برای سقف و کف پارکینگ طرحی در نظر گرفته شود که زیبایی ورودی ویلا را دستخوش آسیب نکند. به همین منظور، بهتر است برای کف‌پوش پارکینگ، از سنگ‌های مناسب ساختمانی، سطوح سیمانی و چمن مصنوعی، و سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی استفاده شود تا زیبایی ورودی سازه از دست نرود.

سقف پارکینگ را هم باید به‌گونه‌ای در نظر بگیریم که ضمن اینکه خودروهای شما را از آفتاب، و بارش برف و باران محفوظ نگه می‌دارد، از زیبایی ویلای شما کم نکند.

نورپردازی در نمای ورودی ویلا

نورپردازی نمای ورودی ویلا را شب‌هنگام زیبا و دیدنی می‌سازد. نورپردازی ویلا مسئله‌ای تخصصی است و به‌معنای نصب لامپ در محوطه ویلا نیست. با نورپردازی مناسب حتی می‌توانیم فضاهای مختلف ورودی را از یکدیگر جدا کنیم.

در طراحی ورودی ویلا، چراغ‌ها ممکن است روی پایه‌های مخصوص خود نصب شوند و پیاده‌رو و بخش‌های مختلف محوطه را روشن کنند. گاهی نیز لامپ‌ها در زمین پیاده‌رو، کناره‌های استخر و روی پله‌ها کار گذاشته می‌شوند. گاهی هم لامپ‌ها در زیر سقف تراس، آلاچیق، پارکینگ و حفاظ‌های دیگر ویلا نصب می‌شوند و فضای زیر آنها را روشن می‌کنند.اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره مراحل طراحی ویلا هستید میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.


عوامل موثر در انتخاب نمای ورودی ویلا

طراحی ورودی ویلا با روش‌های گوناگون و به شکل‌های مختلفی امکان‌پذیر است. طراحی نمای ورودی ویلا به عوامل مختلفی بستگی دارد:

اندازه فضا

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده در طراحی نمای ورودی ویلا، اندازه فضای ورودی است. طبیعی است فضاهای باز و گسترده دست طراحان و معماران را در فضاسازی باز می‌گذارند. اما برای فضاهای کوچک و محدود نمی‌توان همه عناصر ورودی ویلا را به کار گرفت.

طراحی ورودی ویلا در فضاهای باز و گسترده می‌تواند شامل پیاده‌روها، پارکینگ، آب‌نما، استخر، باغچه‌ها و عناصر بسیار دیگر باشد. اما برای فضاهای محدود و کوچک‌تر، باید با در نظر گرفتن بهترین نمای ورودی ویلا، مکانی دنج و زیبا طراحی کنیم.

سبک طراحی

از دیگر عوامل اثرگذار بر طراحی ورودی ویلا، سبک طراحی مورد نظر سازنده یا سفارش‌دهنده است. در واقع باید بگوییم سبک طراحی می‌تواند نمای ورودی ویلا را به‌صورت محسوسی متفاوت جلوه دهد. برای مثال، طراحی ورودی ویلا به سبک ژاپنی، شما را با برکه، باغچه‌های طبیعی و سنگ‌های بزرگی روبه‌رو می‌کند که در کنار آنها گل‌ها و گیاهان روئیده‌اند. نوعی طراحی که از تقارن پیروی نمی‌کند و در هر گوشه و کنار، جلوه‌ای از زیبایی طبیعت را در معرض دید شما قرار داده است.

اما طراحی ورودی ویلا به سبک کلاسیک، باغچه‌هایی متقارن در اختیار شما می‌گذارد. باغچه‌هایی که با سردر ورودی، حوض و استخر و دیگر اجزای ورودی سازه در تقارن کامل قرار می‌گیرند. همچنین اگر طراحی نمای ورودی ویلا به سبک مدرن انجام شود، شما سطوحی تقسیم شده، با باغچه‌هایی زیبا خواهید داشت.

در ورودی ویلاهای مدرن، شاید پله‌های شیشه‌ای و شیک بر روی گذر آب طراحی شده باشند. شاید هم کف‌پوشی از زیباترین سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی راه گذر شما را به داخل ویلا هموار کنند.

 سلیقه سفارش‌دهنده

شاید بتوانیم بگوییم سلیقه سفارش‌دهنده مهم‌ترین گزینه در طراحی ورودی ویلا است. اصولا طراحان سازه با توجه به سلیقه سفارش‌دهنده، ویلا را طراحی می‌کنند و می‌سازند. بسیاری از افراد هنوز در دنیای سنتی و کلاسیک گذشته سیر می‌کنند و دوستدار طراحی ورودی ویلا به سبک کلاسیک و رومی هستند.

برخی نیز که با دنیای مدرن آشنا شده‌اند، معماری و دکوراسیون خارجی مدرن و مینیمال را می‌پسندند. البته برخی از افراد دوستدار طبیعت و زیبایی نیز دوست دارند نمای ورودی ویلای آنها به سبک ژاپنی، و همچون دامن طبیعت، گرم و دل‌نشین باشد.

طراحی ورودی ویلا نیز یکی از دغدغه‌های هر معمار کاردان به شمار می‌رود. طراح و معماری که همه تلاش خود را می‌کند تا هنگام ورود شما به ویلا، خوشامدگویی خوبی به شما گفته باشد.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: