نقشه دوبلکس
 
 

نقشه خانه ویلایی دوبلکس‌ در شهرها و شهرک‌های دانشگاهی که نیاز به مسکن مقرون به صرفه وجود دارد، رایج هستند. اجرای نقشه دوبلکس در هر جایی با فضای محدود نیز سود خواهد داشت. وقتی تقاضا بیشتر از مسکن موجود باشد، واحد دوم پلان خانه دوبلکس شمالی شما هرگز خالی نخواهد ماند. از آنجایی که مستاجران معمولاً هنگام زندگی در کنار صاحبخانه خود به ملک احترام می گذارند، می‌توانید آرامش بیشتری نیز داشته باشید. در این مطلب تمام نکات مهم در اجرای پلان خانه دوبلکس شمالی را بررسی خواهیم کرد.در نقشه خانه ویلایی دوبلکس به دلیل پلان خانه دوبلکس شمالی، دیوار(ها)، سقف و لوله کشی مشترک به مواد کمتری نیاز دارند. نقشه خانه ویلایی دوبلکس همچنین به لطف مالیات بر دارایی مشترک و نگهداری هزینه کمتری برای تملک دارند. اگر در یک واحد زندگی می‌کنید و واحد دیگر خود را اجاره ‌دهید، واقعاً می‌توانید سرمایه خود را با اجرای نقشه دوبلکس به راحتی رشد دهید! به بازار مسکن منطقه خود نیز فکر کنید.

نقشه دوبلکس و انواع پلان خانه دوبلکس

نقشه خانه دوبلکس می‌تواند شامل واحدهای نشیمن در کنار هم یا به صورت دو طبقه باشد. معمولاً انواع نقشه دوبلکس عبارت‌اند از:

۱ـ نقشه خانه دوبلکس استاندارد: پلان خانه دوبلکس شمالی که به عنوان یک خانه دو طبقه طراحی شده است که یک طبقه آن توسط پله به طبقه دوم متصل می‌شود. در نقشه خانه ویلایی دوبلکس، طبقه پایین شامل اتاق نشیمن و آشپزخانه است در حالی که طبقات بالا شامل اتاق خواب و اتاق بچه‌ها است.

۲ـ پلان خانه دوبلکس همکف: در این مورد نقشه خانه دوبلکس به گونه‌ای طراحی شده است که در طبقات همکف آپارتمان‌ها ساخته می‌شوند که طبقات پایین رو به باغ بوده و شامل اتاق‌های خواب می‌شود. طبقه فوقانی آپارتمان دوبلکس شامل اتاق نشیمن و آشپزخانه می‌باشد. پلان خانه دوبلکس از این نوع برای صاحبان خانه‌هایی که باغ‌ها را ترجیح می‌دهند و حیوانات خانگی دارند مناسب است.

۳ـ پلان خانه دوبلکس کم ارتفاع: این طراحی پلان خانه دوبلکس شمالی شامل بالکن‌های بزرگ و اتاق زیر شیروانی در طبقه دوم است. معمولاً نقشه خانه‌ دوبلکس در مساحت کوچک‌تری در مقایسه با سایر خانه‌های دوبلکس ساخته می‌شود و ساخت این طرح‌ها و تصاویرپلان خانه دوبلکس کوچک‌تر نیاز به تأمل زیادی توسط معماران دارد.

عوامل مؤثر بر تعداد اتاق‌ها در پلان دوبلکس

تعداد اتاق‌های در پلان خانه دوبلکس به عوامل مختلفی بستگی دارد.

۱ـ موقعیت ملک در طراحی پلان خانه دوبلکس شمالی: به طور کلی، انواع نقشه خانه دوبلکس واقع در شهرهای بزرگ از نظر اندازه کوچک‌تر از خانه‌های واقع در حومه شهر هستند. هر چه اندازه یک خانه دوبلکس کوچکتر باشد، تعداد اتاق ها نیز کمتر خواهد بود.

۲ـ چیدمان خانه در پلان خانه دوبلکس شمالی: به طور کلی، پلان دوبلکس از یک چیدمان یکنواخت پیروی می‌کند که در یک طبقه اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن و در طبقه دیگر یک اتاق خواب مستر وجود دارد. با این حال، افراد می‌توانند طرح‌بندی طراحی خانه دوبلکس متفاوتی را انتخاب کنند که در آن تعداد اتاق‌ها بیشتر است و هر اتاق دارای مساحت کوچک‌تری است.

مزایای خریداری و طراحی نقشه خانه دوبلکس

پلان دوبلکس چندین مزیت دارد و در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا باید نقشه دوبلکس را به عنوان گزینه اول خود انتخاب کنید:

۱ـ پلان خانه دوبلکس مزایای مالیاتی را برای افراد فراهم می‌کند و درآمد اضافی را به همراه دارد. مالکان می‌توانند یک خانه با پلان خانه دوبلکس شمالی بخرند،

در یک طرف زندگی کنند و طرف دیگر را اجاره دهند. این امر بازده مالک را از سرمایه گذاری که روی ملک انجام داده است افزایش می‌دهد.

۲ـ هم خریداران و هم مستاجران یک ملک با پلان خانه دوبلکس شمالی تسهیلات رهن بیشتری در خانه دوبلکس برخوردار می‌شوند. مالک می‌تواند مقداری از سود پرداختی وام مسکن را جبران کند، در صورتی که بخشی از آن را اجاره کند، نه اینکه تمام ملک را به تنهایی در اختیار داشته باشد.

۳ـ طراحی پلان خانه دوبلکس می‌تواند اهداف زیادی را انجام دهد. در صورتی که می‌خواهید یک دفتر راه اندازی کنید، می‌توانید به سادگی آن را در یک طبقه از پلان دوبلکس خود راه اندازی کنید و یک دفتر کار خانگی داشته باشید. از آنجایی که نقشه خانه دوبلکس بزرگ و جادار است، در چنین آپارتمان‌هایی با پلان خانه دوبلکس شمالی به حریم خصوصی دسترسی خواهید داشت. در طول همه‌گیری COVID-19، زمانی که کار از خانه به یک امر عادی تبدیل شد، فضاها در پلان خانه‌ دوبلکس به عنوان مکانی برای دفتر، مدرسه و.. در میان کارهای دیگر کاربرد داشته‌اند.

اصول مهم در نقشه خانه ویلایی دوبلکس

وقتی صحبت از پلان دوبلکس می‌شود، اصول طراحی خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. این دستورالعمل‌ها کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که ویژگی‌های زیبایی‌شناختی، عملکردی و ساختاری نقشه خانه دوبلکس در تکمیل یا ارتقای معماری منطقه اطراف مؤثر است. اصول پلان دوبلکس به شرح زیر است:

۱ـ تأثیر محله در پلان خانه دوبلکس شمالی

بافت محله در طراحی نقشه خانه ویلایی دوبلکس، تراکم جامعه، انواع خانه‌ها و همچنین ویژگی محله را در نظر می‌گیرد. برای اینکه پلان دوبلکس شما هماهنگ با محیط اطراف خود طراحی و ساخته شود، باید شرایط خاصی رعایت شود:

۱ـ مکان یابی و انبوه‌سازی در پلان خانه دوبلکس شمالی ساختمان باید منعکس کننده شخصیت منظره خیابان باشد.

۲ـ کیفیت طراحی و مصالح برای ساخت و ساز نقشه خانه ویلایی دوبلکس باید به زیبایی معماری شهری بیافزاید.

طراحی پلان دوبلکس باید به وضوح یک تمایز بصری بین دو واحد تشکیل دهنده نقشه خانه ویلایی دوبلکس را نشان دهد. این شامل ویژگی‌های متمایز در چیدمان، طراحی، محوطه سازی و رنگ است. انجام این کار نه تنها ویژگی‌های فردی هر واحد را نشان می‌دهد، بلکه از یکنواختی منظره خیابان نیز جلوگیری می‌کند.

در این مورد بسته به مکان پلان خانه دوبلکس شمالی، سازنده تشویق می‌شود تا جایگزین‌هایی را برای طراحی و ساخت سنتی نقشه خانه ویلایی دوبلکس را بررسی کند.

۲ـ فرم و عناصر ساختمان در طراحی نقشه خانه ویلایی دوبلکس

۱ـ محوطه‌سازی بیرونی گاراژ در نقشه خانه دوبلکس شمالی:

از طریق اجرای قوانین منطقه‌بندی محلی در نقشه دوبلکس، مالکان ساختمان‌ها ملزم به رعایت فرم اولیه ساختمان هستند که بر نحوه ساختار پوشش ساختمان تأکید می‌کند. برای مثال به عناصر زیر در نقشه خانه دوبلکس باید توجه زیادی شود:

سقف در نقشه دوبلکس: آنچه به عنوان نوع غالب سقف مورد استفاده در جامعه یا منطقه در نظر گرفته می‌شود، به طور کلی توصیه می‌شود که از آن در اجرای پلان دوبلکس استفاده شود، چه سقف شیبدار، چه مسطح.

خوابگاه‌ها و شیروانی‌ها در نقشه دوبلکس: این عناصر دراجرای نقشه خانه دوبلکس شمالی در شکستن جرم یک ساختمان و کمک به تشخیص یک واحد در دوبلکس از دیگری مهم هستند.

روکش دیوار خارجی در پلان خانه دوبلکس شمالی: استفاده از مواد و رنگ‌های مختلف روکش فلزی باعث افزایش ویژگی‌های فردی هر یک از واحدها در اجرای پلان دوبلکس می‌شود.

درها و پنجره‌ها در نقشه دوبلکس: قرارگیری درها در پلان خانه دوبلکس شمالی معمولاً به محل زمین بستگی دارد (مثلاً یک ساختمان گوشه‌ای ممکن است ورودی‌هایی برای هر خیابان داشته باشد). علاوه بر این، می‌توان از پنجره برای تأکید بر تمایز بین دو واحد مسکونی در پلان دوبلکس نیز استفاده کرد.

گذرگاه‌ها در نقشه دوبلکس: به مالکان توصیه می‌شود در نقشه خانه دوبلکس خود تا حد امکان از پیاده‌روی کمتری در حیاط جلویی خود استفاده کنند تا عرض راهرو را به حداقل برسانند.

گاراژها در نقشه دوبلکس: درهای گاراژ در پلان دوبلکس باید به گونه ای طراحی شوند که بر ساختمان غلبه نکنند و گاراژها باید همیشه با استاندارد بالا طراحی شوند.

۳ـ محوطه‌سازی در نقشه خانه دوبلکس

محوطه‌سازی پرچین در نقشه خانه ویلایی دوبلکس:

محوطه‌سازی در حیاط جلویی به ویژه برای جلودار کردن لبه‌های سخت ساختمان‌های مسکونی بزرگ مانند پلان خانه دوبلکس مهم است. مانند طراحی خود ساختمان، محوطه سازی برای هر دو طرف نقشه خانه ویلایی دوبلکس باید برای تأکید بر تفاوت‌های بین دو واحد باشد و مانند تصاویر آینه‌ای به نظر نرسد.

علاوه بر این، محوطه‌سازی باید برای نمایش یا مسدود کردن دید به مناطق پارکینگ استفاده شود. مالکان ساختمان‌ها باید دوباره طرح‌ها و شیوه‌های رایج محوطه‌سازی را در نظر بگیرند تا اطمینان حاصل کنند که نقشه خانه ویلایی دوبلکس آن‌ها به زیبایی معماری شهری جامعه می‌افزاید.

البته، قبل از شروع برنامه ریزی پلان خانه دوبلکس شمالی در مورد نوع ساختاری که قرار است در آن قرار دهید، باید یک نقشه هوایی تهیه کنید. اما آیا تا به حال نگاه دقیق‌تری به مکان انداخته اید؟ آیا تأیید کرده‌اید که آیا این مکان مناسب برای اجرای پلان خانه دوبلکس شمالی شما است؟

شرایط خاک برای پایه و اساس خانه مهم است. اگر شرایط خاک مساعد نیست، ممکن است مجبور شوید برای درجه بندی و توسعه زمین هزینه بیشتری کنید. این کار پرهزینه و انرژی بر است. بنابراین، زمین را به درستی بررسی کنید و به دلیل قیمت پایین وارد خرید نشوید.

۴ـ جهت خانه در پلان دوبلکس

نکاتی که در طراحی نقشه خانه دوبلکس باید در نظر گرفت:

جهتی که خانه شما رو به رو است اهمیت زیادی دارد. هنگام طراحی نقشه خانه دوبلکس شمالی نباید از این جنبه غافل شوید. فضاهای نشیمن مانند اتاق خواب، اتاق ناهار خوری یا اتاق نشیمن برای اطمینان از راحتی باید در جهت درست قرار گیرند.

طراحی پلان دوبلکس باید طوری باشد تا نور طبیعی باید آزادانه وارد اتاق شود. این به کاهش تعداد لامپ‌هایی که باید بخرید کمک می‌کند. همچنین نسیم خنک طبیعی وارد خانه می‌شود و نیازی به تصویه هوا نخواهد بود.

۵ـ با خانواده خود در طراحی نقشه خانه ویلایی دوبلکس مشورت کنید

خانواده را از برنامه خود در پلان دوبلکس رها نکنید. نظر خانواده خود را در مورد ساختار و طراحی نقشه خانه دوبلکس در نظر بگیرید. از آن‌جایی که شما با هم زندگی خواهید کرد، بسیار مهم است که مطمئن شوید که آن‌ها نیز با نقشه دوبلکس راحت هستند. اندازه اتاق و نحوه استفاده از آن‌ها در اجرای نقشه دوبلکس بسیار مهم است. اگر بچه دارید، مطمئن شوید که خانه بدون خطر است و فضایی برای بازی دارد، شاید یک باغ یا حیاط خلوت. ساختار ساختمان، لوازم خانگی، مبلمان و سایر زمینه‌های طراحی خانه باید مطابق با آنچه که به بهترین وجه برای خانواده شما مناسب است، باشد.

۶ـ اندازه‌ها در پلان خانه ویلایی دوبلکس

نکاتی که در طراحی نقشه خانه دوبلکس شمالی باید در نظر گرفت:

طرح نقشه دوبلکس کوچک یا طرح بزرگ؟ این تصمیم، همانطور که قبلا بحث شد، به بودجه شما بستگی دارد. برای این کار به یک معمار نیاز دارید و همچنین باید درباره‌ی یک سرس مسائل تصمیمات خود را گرفته باشید: چند طبقه در خانه خود می خواهید؟ آیا فضای دو ارتفاع می‌خواهید؟ برخی از مناطق دارای مشخصاتی در مورد بزرگی خانه هستند. معمار شما متوجه خواهد شد که آیا مقررات محلی وجود دارد که می تواند آنچه را که می توانید بسازید محدود کند.

۷ـ برنامه طراحی پلان خانه دوبلکس شمالی

این جایی است که شما در مورد هر چیزی که وارد خانه می شود تصمیم می گیرید. معماران دوست دارند آن را برنامه بنامند. لیست تمام اتاق‌هایی که در پلان خانه دوبلکس خود می‌خواهید، چیزی است که برنامه را تشکیل می‌دهد. بنابراین، وقت خود را برای مشورت در این مورد اختصاص دهید.

ابتدا با اتاق‌های اولیه مورد نیاز شروع کنید. پس از آن، اتاق های اضافی را در یک لیست جداگانه بنویسید، اما به یاد داشته باشید که بودجه شما همچنان تصمیم نهایی را می گیرد. این لیست را با توجه به اندازه خانواده خود تهیه کنید

به چند اتاق خواب نیاز خواهید داشت؟ آیا قرار است یک اتاق خواب مستر وجود داشته باشد؟ آیا اتاق خواب ها کمد و حمام خواهند داشت؟ اتاق نشیمن کوچک یا بزرگ؟ آشپزخانه باز یا بسته؟

در صورت نیاز، اتاق‌های انبار، گاراژ، فضای کار و مکان‌های بیرونی مانند پاسیو، بالکن یا عرشه پشت بام نیز باید فهرست شوند. وقتی همه اینها را فهرست کردید، ترسیم پلان طبقه راحت‌تر خواهد بود، چه بخواهید خودتان آن را انجام دهید یا یک معمار را دعوت کنید.

۸ـ در طراحی پلان دوبلکس خود واقع بین و انعطاف‌پذیر باشید

شما می‌توانید دو در یک نقشه دوبلکس داشته باشید. برای مثال می‌توانید از یک فضا برای اتاق مهمان و همچنین محل کار استفاده کنید. شما به سادگی باید یک تخت توکار مورفی را نصب کنید که به راحتی می‌توان آن را پایین کشید تا یک اتاق مهمان بسازید و برای یک فضای کاری بالا بکشید. به حداکثر رساندن عملکرد اتاق توصیه می‌شود. مهمان‌ها همیشه نمی‌آیند، بنابراین می‌تواند باعث اتلاف فضا برای شما شود، به‌خصوص زمانی که با بودجه کم نقشه دوبلکس خود را اجرا می‌کنید.

۱۱ـ پلان طبقه باز در ساخت نقشه دوبلکس

مواردی که در طراحی نقشه خانه دوبلکس باید در نظر گرفت:

به جای انتخاب یک پلان طبقه مشخص، می‌توانید به سراغ فضاهای نشیمن باز بروید. این ایده داشتن یک فضای وسیع به عنوان یک خانه است.

مبلمان طوری چیده شده است که هدف مورد نظر را منعکس کند. فضاهای زندگی باز نظارت را آسان‌تر می‌کند. اگر همه اتاق‌ها با پلان باز به هم متصل شده‌ باشند نور بیشتری در خانه وجود داشته باشد که می‌تواند یک خانه کوچک را بزرگ‌تر نشان دهد.

۱۲ـ هزینه‌های آینده در اجرای پلان خانه دوبلکس

طراحی پلان خانه ویلایی دوبلکس که با ویژگی‌های معماری که در آینده هزینه بیشتری برای شما به همراه داشته باشد، هر چقدر هم که جذاب باشند، توصیه نمی‌شود. این نوع پلان خانه دوبلکس روی کاغذ عالی به نظر می‌رسد اما هزینه تعمیر و نگه‌داری از آن بسیار بالا خواهد بود. آب و هوای محل خود را در اجرا و ساخت نقشه دوبلکس نظر بگیرید و موادی را انتخاب کنید که مناسب آب و هوا باشد. ساختاری بسازید که ماندگاری طولانی داشته باشد و نه صرفاً سازگار باشد.

۱۳ـ در طراحی نقشه دوبلکس ۱۰۰ ٪ به کارشناسان و یا خودتان تکیه نکنید.

تصور نکنید که همه چیز را در اجرا و طراحی نقشه دوبلکس می‌دانید. خوب است که خودتان برای طراحی خانه آینده خود حرکتی انجام دهید. برنامه ریزی خودتان برای معمار مفید خواهد بود، زیرا مشاهده آنچه را که می‌خواهید آسان‌تر کرده‌اید. اما برای اصلاحات آماده باشید و تصور نکنید که از قبل همه چیز را می‌دانید.

نیاز به تغییر چند چیز و استاندارد کردن پلان خانه دوبلکس وجود خواهد داشت. بنابراین، زمانی که معماران شما پیشنهادات و اصلاحاتی را ارائه می‌دهند، آن‌ها را در پلان دوبلکس در نظر بگیرید. حتی پس از اتمام ساخت و ساز انتظار اشتباهات و خطاها را داشته باشید و برای رفع آن‌ها آماده باشید.

سخن آخر در باب نقشه دوبلکس

با مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی طراحی نقشه خانه دوبلکس آسان‌تر شده است. شما می‌توانید DIY (این کار را خودتان انجام دهید) یا از نرم افزار طراحی استفاده کنید. اگر تصمیم دارید از یک طرح آماده استفاده کنید، در جستجوی پلان خانه دوبلکس کامل استرس نداشته باشید. پلان‌ خانه دوبلکس را می‌توان به گونه‌ای تغییر داد که با سلیقه شما مطابقت دارد و مطابق با نیازهای شما باشد. اما باید موارد ذکر شده در بالا را در انتخاب نقشه دوبلکس نهایی خود در نظر بگیرید.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: