مشاوره و طراحی ساختمان
 
 

مشاوره طراحی ساختمان به مواردی گفته می‌شود که مهندسین مشاور با ارائه به مشتریان خود برای انجام بهینه و آسان‌تر مراحل ساخت و ساز انجام می‌دهند. ارائه الگوهای استاندارد برای اجرای کم‌هزینه و سریع‌تر مراحل کار در کنار مشاوره در مورد جزئیات اجرایی پروژه‌های مهندسی ساخت و ساز در مجموع با این عنوان شناخته می‌شود.در نوشتار پیش رو به معرفی مشاوره و طراحی ساختمان و مراحل آن می‌پردازیم.

با ما در مطالعه این متن همراه شوید.

مشاوره و طراحی ساختمان

اگر دستی در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی دارید یا از مشتریان چنین پروژه‌هایی هستید، بدون شک با مقوله مشاوره و طراحی ساختمان برخورد داشته‌اید. این مورد امروزه به‌عنوان بخش مهم و تاثیرگذاری از اجرای هر پروژه ساختمانی مطرح بوده و نقش مهمی در اجرای اصولی مراحل آن ایفا می‌کند.

افزایش شهرنشینی و گسترش روزافزون شهرها در سال‌های اخیر با نیاز به توسعه فضای شهری همراه بوده است. موردی که بی‌اغراق اصلی‌ترین شاخصه آن را می‌توان ساخت و ساز نامید.

پروژه‌های معماری و ساختمانی، با ظهور نسل جدید مهندسین سازه و طرح های متنوع، جذاب و پیچیده ارائه شده از طرف آنها با ورود به فاز تازه‌ای کاملا متحول شده است. این موضوع، با تخصصی شدن بیش از پیش مقوله معماری و عمران همراه شده تا نیاز به مشاوره طراحی ساختمان را به‌عنوان اصلی جدانشدنی در این ماجرا وارد کند. به این ترتیب برای ساخت و پیاده‌سازی واحدهای ساختمانی و پروژه‌های کوچک و بزرگ ساختمانی، نیاز به انجام مشاوره و طراحی ساختمان بیش از هر زمان دیگر مشهود است.

نقش مشاوره طراحی ساختمان در بهبود کیفی و پیشبرد امور ساختمانی را می‌توان در توصیفی بسیار آشنا، به مدیریت یک پروژه و نظم و سامان‌دادن به آن حتی پیش از آغاز مراحل اجرایی تشبیه کرد. مهندسین مشاور، با دریافت اطلاعات مورد نیاز و ساماندهی به انها، برنامه کاری و زمان‌بندی شده مدونی را برای برای هر پروژه ارائه می‌کنند.

حرکت در مسیر این برنامه و انجام مراحل مشاوره در هر گام، نقش مفید و موثری در اجرای روشن و موفق این طرح خواهد داشت. به‌عبارتی با وجود مشاوره طراحی ساختمان، از بروز سردرگمی و اشتباه حین مراحل اجرایی پیشگیری شده و کارها به روال اصلی خود اجرا می‌شوند.

این همه اهمیت بالای مشاوره و طراحی ساختمان و بهره‌مندی از تجربیات مهندسین مشاور طراحی ساختمان را بیش از پیش آشکار می‌کند.


شرکت مهندسی مشاوره طراحی ساختمان

شرکت مهندسی مشاور ساختمان را می‌توان همراهی برای پروژه‌های اجرایی مشتریان دانست که با تکیه بر دانش فنی و تجربیات بالای خود، مسیر را برای رسیدن به یک طراحی قوی و نقشه‌ای حساب شده برای پروژه‌های ساختمانی روشن و هموار می‌کند.

در عصر ما و با توجه به تخصصی شده همه کسب و کارها و صنایع گوناگون، استفاده از الگوهای اجرایی و ابزارهای مختلف در جهت رسیدن به موفقیت به موضوعی عادی و روزمره تبدیل شده است. رقابت تنگاتنگ بر سر دست‌یابی به بهترین و نزدیک‌ترین راه‌های انجام امور و رسیدن به موفقیت در جریان است. از جمله این موارد شرکت‌های مهندسی، مشاور و طراحی ساختمان هستند که با یکدیگر به رقابت بر سر ارائه طرح‌های مفید و موثر می‌پردازند. مشاور ساختمانی در شرکت مهندسی مشاور ساختمان با ارائه راهکارهای عملی به مالکین و پیمانکاران کمک می‌کند تا موفقیت پروژه های خود را به بهترین شکل ممکن امکان‌پذیر کنند.

این مجموعه‌های مهندسی با عنوان مشاوره و طراحی ساختمان علاوه بر کمک به توسعه پروژه‌های ساختمانی، زمینه‌ساز توسعه کاری خود نیز شده و در این مسیر عملکرد خود را نیز ارزیابی می‌کنند.

از وظایف اصلی این گروه در قبال هر پروژه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدیریت پروژه

مهندسین مشاوره طراحی ساختمان درباره هزینه‌های و زمان‌بندی دقیق انجام پروژه با یکدیگر مذاکره کرده و پس از اطمینان از اجرای موفق و یکپارچه پروژه اجرای آن را آغاز می‌کنند.

بهره‌گیری از فناوری روز دنیا

مهندسین مشاوره و طراحی ساختمان با اشراف به علوم مهندسی روز دنیا، در بررسی جنبه‌های فنی پروژه از تکنولوژی نوین در اجرای پروژه‌های محوله بهره می‌گیرند.

برنامه‌ریزی

نقش مهندسین مشاور در برنامه‌ریزی پروژه‌ها غیر قابل چشم‌پوشی است. این گروه با بررسی طراحی اولیه پروژه، نسبت به تعیین مدیریت زمانی دقیق جهت اجرای آن اقدام می‌کنند.

نقشه برداری

مهندسین مشاوره طراحی ساختمان ضمن بررسی و اندازه‌گیری زمین مورد نظر برای استفاده در هر پروژه، موفقیت اجرای آن را تضمین می‌کنند.

پشتیبانی پروژه

از وظایف مهندسین مشاوره و طراحی ساختمان، پشتیبانی آن‌ها برای تمامی موارد است. موردی که مهندسین مشاور طراحی ساختمان تخصص، تجربه و دانش لازم در آن را دارند.

خدمات مهندسین مشاوره و طراحی ساختمان

خدمات مشاوره و طراحی ساختمان جزو پر اهمیت‌ترین بخش‌های ساخت و ساز و پروژه‌های عظیم ساختمانی، معماری و عمرانی بوده و با اقبال بالایی از طرف پیمانکاران روبروست.

خدمات مهندسین مشاور طراحی ساختمان شامل را می‌توان در موارد زیر خلاصه و مرور کرد:

تعیین هدف برای هر پروژه

بدون هدف‌یابی برای پروژه‌های ساختمانی نمی‌توان انتظار اجرای بهینه و داشتن انگیزه کافی برای آن را داشت. بخشی از وظایف مشاوره طراحی ساختمان به تعیین هدف برای هر پروژه و تشریح آن مربوط می‌شود. بخشی که نقش مهم آن اغلب پس از بهره‌برداری از پروژه آشکار می‌شود.

تهیه ملزومات مورد نیاز برای اجرای پروژه

برآورد تجهیزات و ملزومات مورد نیاز برای هر پروژه از جمله مواردی است که مهندسین مشاوره طراحی ساختمان به آن مکلف بوده و با اجرای آن زمینه را برای انجام بهینه آن فراهم می‌کنند.

بررسی امکان پذیر بودن و یا نبودن پروژه

با وجود طرح‌ها و نقشه‌های ابتدایی مطرح شده در هر پروژه، نیاز به برآورد دقیق و تکمیلی جهت تعیین امکان‌پذیر بودن یا عملی نبودن هر پروژه ساختمانی از جمله نیازهایی است که توسط مشاوره طراحی ساختمان تامین می‌شود.

شیوه‌های بازگشت سرمایه اولیه

موفقیت هر پروژه ساختمانی در گرو بازگشت به‌هنگام سرمایه‌گذاری انجام شده بر روی آن است. موردی که شیوه‌های انجام آن بر عهده مشاوره و طراحی ساختمان بوده و از اهمیت خاصی نیز برخوردار است.

انجام تغییرات لازم در ماهیت پروژه

در مواردی محاسبات نشان می‌دهد که نیاز به انجام تغییرات زیربنایی وجود دارد. در این حالت مهندسین مشاوره و طراحی ساختمان، موظف به اجرای دقیق و حساب شده این تغییرات بوده و نقش مهمی در تغییر ماهیت پروژه ایفا می‌کنند.

شیوه‌های تامین نیاز مالی پروژه

تامین مالی پروژه در جهت ادامه‌دار بودن و اجرا و ثمردهی آن از موارد مهمی است که در هر پروژه موفق ساختمانی به آن پرداخته می‌شود. این مورد با شیوه‌های گوناگونی قابل اجراست که تعیین و اجرای آن در حوزه وظایف مشاوره طراحی ساختمان می‌گنجد.

انتخاب نیروی لازم برای پروژه ساختمانی

انجام هر پروژه ساختمانی مستلزم وجود کادر اجرایی و نفراتی است که زیر نظر مهندسین مشاوره طراحی ساختمان انتخاب و به کار مشغول می‌شوند. این مرحله با توجه به توانایی‌های گروه و اشراف بر قابلیت‌های اجرایی آنها صورت گرفته و سهم عمده‌ای در اجرای بهینه و زمان‌بندی شده پروژه و موفقیت آن دارد. مشاوره و طراحی ساختمان راه حلی معقول و هوشمندانه برای انتخاب بهترین نیروهای مورد نیاز برای انجام مراحل اجرایی این کار به‌شمار می‌آید.

مطالعه طرح‌ها و مشاوره طراحی ساختمان چیست؟

مطالعه طرح‌ها شامل تهیه و تدوین طرح توسعه زمین، طرح محلی، بررسی شرایط محیط زیست، طرح شهری و بسیاری موارد دیگر موررد نیاز برای اجرای بهینه هر پروژه ساخت و ساز است . برای اجرای یک مشاوره رضایت‌بخش و کارآمد لازم است بین مشاوران طراحی با دیگر مشاوران و مهندسین در زمینه‌های گوناگون مشورت و همکاری صورت گرفته و به‌عبارتی مشاوره و طراحی ساختمان انجام شود.

این مشاوره شامل بخش های گوناگونی است که عبارتند از:

مشارکت عموم: هر کارفرمای پروژه نیازمند دریافت طرح و ایده‌های پروژه به همراه جزئیات طرح و سازه است که توسط مشاور طراحی به اطلاع عموم می‌رسد.

برآورده اقتصادی و قیمت‌گذاری پروژه: این بخش از خدمات مشاوره و طراحی ساختمان شامل تجزیه و تحلیل موقعیت موجود، ارزیابی هزینه‌ها و ارزش کل پروژه و گزارش مطالعات جهت نرخ تقاضا در آینده است.

مشاوره در مسائل هزینه و مالی: مهندسین مشاوره طراحی ساختمان باید هنگام سرمایه گذاری به مسائل مالی زیر ساخت‌ها وارد و کارفرما را در زمینه برآورد مالی یاری کنند.

بازرسی و ارزیابی سازه ساختمانی: این بخش از وظایف مشاوره و طراحی ساختمان تضمین کننده موفقیت پروژه پس از اجراست. بازرسی و ارزیابی سازه ساختمانی شامل پل و احتمال شکستگی آن بر اثر سیل و نیز تست مصالح جهت انجام‌ پروژه بوده و از موارد مهم و حیاتی به‌شمار می‌آید.

مشاوره طراحی ساختمان و نقش مهم آن در انجام پروژه‌های ساختمانی امروزه به شاخه‌ای از دانش مهندسی بدل شده و نقش عمده‌ای در موفقیت پروژه‌های ساخت و ساز یافته است. مهندسین این رشته با انجام وظایف خطیر و سنگینی، مانند حلقه رابط در هر پروژه عمل کرده و بخش‌های مختلف را به یکدیگر پیوند می‌دهند.

وجود مشاوره طراحی ساختمان در هر پروژه ضامن اجرای بهینه و موفقیت‌آمیز آن تحت نظارت مهندسین بوده و به سودآوری و بازگشت به‌هنگام سرمایه نیز کمک شایانی می‌کند.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم پروژه‌های ساختمانی در دست اجرای خود را از مزیت مشاوره طراحی ساختمان بهره‌مند نموده و از ویژگی‌های مثبت آن به بهترین شکل بهره‌مند شوید.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: