طراحی پلان ویلا
 
 

اگر می‌خواهید درباره نقشه ویلایی و پلان خانه ویلایی بیشتر بدانید و بتوانید خودتان آن را طراحی کنید، تا آخر مقاله همراه ما باشید. نقشه ساخت ویلا باغ یا نقشه ساخت ویلا یک تصویر گرافیکی از زمین و طبقات است که روابط بین فضاهای مختلف و اندازه‌های آن‌ها را نشان می‌دهد. این درحالی است که پلان خانه ویلایی مجموعه‌ای از طرح‌ها یا نقشه‌های دو‌بعدی است که علاوه بر موارد موجود در نقشه، به‌نوع مصالح، نحوه قرارگیری وسایل، چیدمان تهویه مطبوع، پلان سقف، روش‎های نصب و تکنیک‌ها نیز اشاره دارد.

همان‌طور که ذکر شد، ما در این مقاله برای سهولت درک نوشتار، نقشه ویلایی را با طراحی پلان ویلایی هم‌معنا فرض کرده و گاهی به‌جای کلمه پلان از نقشه ویلایی استفاده می‌کنیم.


فواید استفاده از پلان خانه ویلایی

طراحی پلان ویلایی به‌تجسم این‌که نتیجه کار چگونه خواهد بود کمک زیادی می‌کند. بنابراین، مشتری بالقوه می‌تواند نقشه ساخت ویلا باغ را زودتر از موعد ارزیابی کند و در صورت نیاز برای تغییرات با کارشناسان متخصص مشورت کند. به‌عنوان مثال، اگر کسی می‌خواهد در آینده صاحب فرزند شود، باید در حین ایجاد نقشه ساخت ویلا باغ، اتاقی را برای فرزند خود در نظر بگیرد و یا جنس راه‌پله‌ها و نرده‌های آن را طوری انتخاب کند که مانع از سقوط کودک شود.

برای کسب اطلاعات بیشترطراحی خانه ویلایی دوبلکس  باما همراه باشید

نکات مهم طراحی پلان ویلایی

نقشه ساخت ویلا باغ با توجه به‌نیازها و سلیقه مشتری متفاوت خواهد بود. در عین حال عوامل محیطی داخلی و خارجی نیز در ایجاد یک نقشه ساخت ویلا نقش حیاتی دارند. برخی از ویژگی‌هایی که هنگام طراحی نقشه ساخت ویلا باغ باید به‌آنها توجه شود، شامل موارد زیر هستند. با‌این‌حال، به‌یاد داشته باشید که از آنجایی که طراحی پلان ویلایی برای هر خانه‌ای متفاوت است، این ویژگی‌ها ممکن است از یک ساختمان به‌ساختمان دیگر تغییر کنند.


استفاده حداکثر از فضا

از آنجا که هزینه‌های خرید ملک به‌شدت بالا رفته است، افراد تمایل دارند نقشه ویلایی آنها طوری باشد که از هر سانتِ فضا، استفاده مفیدی بکنند. به‌عنوان مثال، از آنجایی که بسیاری از افراد بعد از همه‌گیری کووید-19 در خانه کار می‌کنند، طراحی اتاق‌خواب به‌شیوه‌ای که بتوان آن‌را به‌راحتی به‌اتاق کار تبدیل کرد، بسیار مهم است.

همچنین، اهمیت زیادی دارد که اتاق‌های نقشه ویلایی طوری طراحی شوند که در داخل هر‌کدام از آنها کمد‌هایی با عمق زیاد وجود داشته باشد. علاوه بر این، در پلان خانه ویلایی، وجود، محل و بزرگی پاسیو باید با متراژ طراحی پلان ویلایی هماهنگی داشته باشد.

مطالب پیشنهادی : طراحی حیاط ویلا 


محل صحیح اتاق‌ها

در سال‌های گذشته، طراحان نقشه ویلایی، زیاد در مورد محل قرار‌گرفتن اتاق‌ها فکر نمی‌کردند. با‌این‌حال، در حال حاضر محل قرارگیری اتاق‌ها اهمیت زیادی در نقشه ساخت ویلا باغ دارد. طراحی پلان ویلایی باید طوری باشد که دسترسی به‌مناطق خاصی تسهیل و یا محدود گردد. برای مثال، اتاق کودکان باید از محل بازی فاصله داشته باشد. همچنین، لازم است که اتاق پدر و مادر در نقشه ساخت ویلا باغ در کنار اتاق فرزندان قرار بگیرد. اگر ویلا دوبلکس است، خوب است اتاق پدر و مادر در فاصله نزدیک‌تری به‌راه‌پله در مقایسه با اتاق کودک باشد تا بتوانند از خطرات احتمالی در رابطه با نزدیک‌شدن کودک به‌ راه‌پله آگاه شوند.


تعداد مناسب اتاق‌ها

یکی از مراحل مهم و جدایی‌ناپذیر طراحی پلان ویلایی، مشخص‌کردن تعداد اتاق‌ها است. این تعداد باید براساس متراژ کلی و شکل زمین مشخص گردد. اگرچه اتاق‌های بیشتر معمولا امکانات بیشتری را در اختیار افراد قرار می‌دهند؛ اما اندازه اتاق‌ها و همچنین، محل قرارگیری آنها نیز بسیار مهم است.

برخی از مشتری‌ها پلان خانه ویلایی با تعداد اتاق کمتر، اما با وسعت بیشتر را ترجیح می‌دهند؛ درحالی‌که برای برخی دیگر، تعداد اتاق‌ها اولویت اصلی نقشه ساخت ویلا باغ است. در هر حال، در حالت دوم نیز نباید اندازه اتاق‌ها آن‌قدر کوچک باشد که قراردادن تخت و یا وسایل مرسوم در داخل اتاق، سخت یا امکان‌ناپذیر گردد.


اولویت بندی اهداف

برای طراحی پلان ویلایی لازم است نیازهای مشتری اولویت‌بندی شود. برای مثال، اگر پلان خانه ویلایی به‌منظور سکونت دائمی مشتری طراحی می‌شود، لازم است بیشتر فضای زمین، به‌داخل خانه اختصاص داده شود. همچنین، باید تعداد اتاق‌ها، حیاط و موقعیت نشیمن طوری طراحی گردد که محل را برای سکونت بلندمدت افراد مناسب سازد. در مقابل، اگر نقشه ویلایی برای استفاده تفریحی کشیده می‌شود، قرار دادن امکانات تفریحی مانند استخر، زمین بازی و باربیکیو در طراحی پلان ویلایی در اولویت است.


روش طراحی پلان ویلایی

اگرچه طراحی پلان ویلایی کار یک متخصص است، اما اگر قصد دارید ویلا باغ خود را بازسازی کنید و یا در یک قطعه زمین، یک ویلا بسازید، بهتر است پیش از کمک‌گرفتن از متخصص، آن‌چه می‌خواهید را مشخص کنید. برای این‌کار لازم نیست در طراحی پلان خانه ویلایی حرفه‌ای باشید. شما می‌توانید با کمی دقت و استفاده از نرم‌افزارهای رایگان طراحی پلان ویلایی، ایده‌های خود را ثبت کنید و در مرحله بعد آنها را با کارشناس به‌اشتراک بگذارید. برای این‌کار نرم‌افزار Edraw Max را روی کامپیوتر خود نصب و باز کرده و مراحل زیر را در پیش بگیرید. در نظر داشته باشید این مراحل برای زمانی است که بخواهید یک نقشه ویلایی کامل بکشید و خانه خود را بازسازی کرده و یا از نو بسازید.

برای راهنمایی بیشتر درباره دکوراسیون ویلا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

Edraw Max را باز کرده و وارد شوید

اگر از نسخه آفلاین Edraw Max برای طراحی نقشه ساخت ویلا باغ استفاده می‌کنید، ابزار را در سیستم خود باز کنید. اگر هم می‌خواهید به‌شکل آنلاین نقشه ویلایی خود را در نرم‌افراز بکشید، به‌آدرس https://www.edrawmax.com/online/ رفته و با استفاده از ایمیل ثبت‌شده خود وارد شوید.


 یک طرح کلی نقشه ویلایی ایجاد کنید

اگر متخصص نیستید و برای اولین‌بار است که نقشه ویلایی را طراحی می‌کنید، به‌بخش قالب EdrawMax بروید و به‌دنبال الگوهای داخلی پلان خانه باشید که با سلیقه شما مطابقت دارد. هنگامی که طرح کلی خود را برای نقشه ساخت ویلا باغ انتخاب کردید، می‌توانید EdrawMax را باز کنید و مراحل زیر را در پیش بگیرید:

New >> Engineering >> Building Plan>> House Plan


 انتخاب الگوی نقشه ویلایی

در صورت نیاز به‌استفاده از قالب‌های رایگان پلان خانه ویلایی، از پنل سمت چپ، روی گزینه Templates کلیک کرده و در نوار جستجو House Plan را تایپ کنید. صدها قالب رایگان House Plan را خواهید دید که به‌راحتی برای طراحی پلان ویلایی در EdrawMax در دسترس هستند. بر روی هر یک از این قالب‌ها که آن را می‌پسنید کلیک کنید و شروع به‌سفارشی‌سازی آن بر اساس نیاز خود نمایید.

همچنین، می‌توانید روی Building Plan در سمت چپ پانل نمودار کلیک کنید. انواع مختلف نمودار مانند طرح طبقه، طرح برق و مخابرات، طرح صندلی و موارد دیگر برای طراحی پلان ویلایی شما باز می‌شود. روی Home Plan کلیک کنید و چندین قالب Home Plan برای شما باز می‌شود.


 کشیدن پلان خانه ویلایی از ابتدا

اگر چند بار طراحی نقشه ساخت ویلا باغ را انجام داده‌اید و اکنون می‌خواهید یک نقشه کامل را خودتان بکشید، به‌منظور کشیدن پلان خانه ویلایی، بر روی Building Plan کلیک کنید. این گزینه در پانل سمت چپ EdrawMax قابل مشاهده است. پس از کلیک‌کردن، لیستی از طرح‌های ساختمانی مختلف را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید با استفاده از این نرم‌افزار آنها را ایجاد کنید. برای مثال پلان طبقه، پلان خانه، چیدمان اداری و موارد دیگر همه در این لیست قرار دارند. بر روی Home Plan کلیک کنید و روی "+" بزنید تا پلان خانه ویلایی را از ابتدا طراحی کنید.

 با سمبل‌ها آشنا شوید

در طراحی نقشه ساخت ویلا باغ، هر یک اجزا با نماد خاصی مشخص می‌شوند. برای مشاهده این نماد‌ها، باید برگه Symbols را از نوار ابزار انتخاب کنید. از آنجا، روی Predefined Libraries و سپس Floor Plan کلیک کنید و نمادها را ببینید. اکنون می‌توانید به‌راحتی هر کدام از این نمادها را برای طراحی پلان ویلایی انتخاب کرده و با استفاده از خاصیت برداری، سایز آنها را تغییر دهید. برخی از این نمادها و مفهوم آنها را در شکل زیر می‌بینید.


 اجزای مختلف را اضافه کنید

اکنون که روی بوم نقاشی هستید، می‌توانید طراحی نقشه ویلایی را انجام دهید. به‌یاد داشته باشید که اجزا و تجهیزات اضافی را که برای ساختمان مناسب می‌دانید اضافه کنید. می‌توانید سازه‌های مختلف دیوار، در و پنجره، فرش، آشپزخانه و اتاق غذاخوری و موارد دیگر را اضافه کنید.مرحله هفتم: تغییر ابعاد

Dimensioning را در بخش Symbol خواهید دید. روی موردی که نیاز دارید آن را در طراحی پلان ویلایی تغییر دهید، کلیک کنید. EdrawMax به‌شما امکان می‌دهد ابعاد آن را بدون از دست‌دادن قالب‌بندی تغییر دهید. برای این‌کار روی جزء مورد نظر کلیک کنید و نگه دارید و اندازه آنها را بر اساس نیاز خود افزایش یا کاهش دهید. به‌اشتراک گذاری

هنگامی که نقشه ویلایی خانه شما آماده شد، می‌توانید به‌راحتی آن را با استفاده از ویژگی اشتراک‌گذاری ویژه EdrawMax به‌اشتراک بگذارید. این نرم‌افزار به‌شما امکان می‌دهد فایل خود را در قالب‌های مختلف مانند JPEG، PNG، PPTX، PDF و غیره صادر کنید. علاوه بر این، می‌‌توانید به‌راحتی پلان خانه ویلایی را از طریق ایمیل به‌اشتراک بگذارید.نقشه ساخت ویلا باغ اولین قدم برای ساخت یک ویلای مجهز و زیبا است. برای این کار باید از مهندس معماری کمک بگیرید. با‌این‌حال، برخی از نرم‌افزارهای رایگان وجود دارند که به‌شما کمک می‌کنند ایده‌های خود را تا حدودی پیاده سازی کرده و با متخصصین ساخت و ساز به‌اشتراک بگذارید.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: