طراحی داخلی مدرن
 
 

طراحی مدرن داخل ساختمان یکی از سبک‌های جدید و پرکاربرد است که طرفداران زیادی را در سراسر دنیا دارد. طراحی دکوراسیون داخلی مدرن بر سادگی و عملکرد گرایی استوار است و استفاده از خطوط ساده و صاف و تزئینات کم از ویژگی‌های اصلی آن محسوب می‌شود. طراحی مدرن داخل ساختمان حرکت و ویژگی‌های خود را دارد. در این راهنما، همه چیزهایی که باید در مورد طراحی دکوراسیون داخلی مدرن بدانید را توضیح خواهیم داد

@title

طراحی مدرن داخل ساختمان

در طراحی داخلی، سبک مدرن فضاهای کاربردی با زیبایی‌ چشم‌نوازی را ایجاد می‌کند. فلسفه و معماری «باهاوس» الهام‌بخش طراحی دکوراسیون داخلی مدرن است و استفاده از خطوط صاف، فرم هندسی و مواد طبیعی در این روش رایج است. طراحی داخلی مدرن ساختمانی، سبک زندگی ساده و در عین حال شیک را تداعی می‌کند.


تاثیرات سبک طراحی مدرن داخل ساختمان

طراحی دکوراسیون داخلی مدرن مربوط به عصر ماشین است، یعنی در نیمه اول قرن بیستم. از آن زمان تا کنون به‌طور مداوم بر محبوبیت این سبک افزوده شده است. طراحی داخلی مدرن ساختمانی که پس از جنبش «آرت دکو» ظهور کرد، به‌دنبال سادگی و الهام از معماری آلمانی و اسکاندیناویایی بود. در این روش، فرم‌ها از عملکرد پیروی می‌کنند. مدرن و پست مدرن، میانه قرن ایجاد شدند و تغییرات بعدی این سبک هستند. برخی از جنبش‌هایی که بر ایجاد و تغییرات طراحی مدرن داخل ساختمان تاثیر گذاشتند شامل موارد زیر هستند.

معماری و طراحی آلمان و اسکاندیناوی

این نوع معماری و طراحی، با عنوان «باهاوس» شناخته می‌شود که یک مکتب طراحی آلمانی است و به‌طور مستقیم بر سبک مدرن تاثیر گذاشته است. باور مکتب باهاوس این است که در هنر، تزئینات و معماری باید با عملکرد مطابقت داشته باشند.

هنر مدرن

جنبش هنر مدرن در پاسخ به طراحی «ماکسیمالیست» ظهور کرد. در این سبک، فرم از عملکرد پیروی می‌کرد که الهام‌بخش طراحی دکوراسیون داخلی مدرن بود. از دهه 1920 تا اوایل دهه 1950، فناوری جدید، صنعتی‌شدن و دسترسی به مصالح ساختمانی مانند فولاد و بتن نیز بر هنر و معماری مدرن تأثیر گذاشت. این دوره شاهد ظهور طراحی داخلی مدرن ساختمانی با خطوط صاف، سقف‌های مسطح، پنجره‌های کف تا سقف و فضای داخلی جادار بود.


ویژگی‌های سبک مدرن در طراحی مدرن 

در چند پاراگراف قبلی درباره برخی از ویژگی‌های سبک مدرن که شامل خطوط صاف، فرم هندسی و استفاده از مواد طبیعی بود صحبت کردیم.برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه نمونه طراحی ویلا مدرن بپردازید.

اما ویژگی‌های طراحی دکوراسیون داخلی مدرن به همین‌ها محدود نمی‌شود. در این قسمت از مقاله این ویژگی‌ها و سایر خصوصیات طراحی داخلی مدرن ساختمانی را بیشتر توضیح می‌دهیم.

خطوط صاف

طراحی مدرن داخل ساختمان، سادگی را تداعی می‌کند و خطوط صاف یکی از ویژگی‌های اصلی آن است. این خطوط تزئینات کمتری را ارائه می‌دهد و بر حذف تجملات تاکید دارد. به یاد داشته باشید که نکته کلیدی در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن ساده نگه‌داشتن آن است و خطوط صاف راهی برای رسیدن به این هدف است.

رنگ‌های خنثی

رنگ‌های سفید، بژ و خاکی در طراحی داخلی مدرن ساختمانی حاکم است. هدف از انتخاب این رنگ‌ها، تاکید بر مصالح طبیعی و ساده نگه‌داشتن فضا است. در این سبک معمولا رنگ‌های تک مورد استفاده قرار می‌گیرند تا پیچیدگی فضا کمتر شود.

نور طبیعی

طراحی مدرن داخل ساختمان با هدف ایجاد فضای بازتر و دلبازتر انجام می‌شود و برای این منظور، نور طبیعی همیشه در این چیدمان‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

مفهوم پلان طبقه در طراحی داخلی مدرن

همان‌طور که ذکر شد، کلید طراحی دکوراسیون داخلی مدرن این است که آن را ساده نگه دارید. بنابراین دیوارها تا حد ممکن برداشته می‌شوند تا فضا باز شود. طراحی داخلی مدرن ساختمانی، «طراح پلان باز» را پیاده‌سازی می‌کند. در این روش به‌جای دیوارها، محل قرارگیری وسایل فضاها را مشخص کرده و از هم تمایز می‌دهد. پلان‌های باز سبب می‌شوند که فضا بزرگ‌تر به نظر بیاید و نور طبیعی به همه جای فضا برسد. علاوه بر این، حرکت در یک فضای باز بدون عبور از موانع و دیوارها احساس گیر افتادن در فضا را کاهش می‌دهد.

مواد طبیعی در طراحی مدن 

طراحی مدرن داخل ساختمان با استفاده از مواد طبیعی مانند سنگ، چوب و چرم انجام می‌شود.

انتخاب‌های کاربردی در طراحی داخلی مدرن

یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی مدرن این است که ظاهر باید از قابلیت استفاده پیروی کند. در مورد فضاهای داخلی، وسایل تزئینی و مبلمان طوری انتخاب می‌شوند که فقط جنبه تزئینی نداشته باشند و عملکرد خاصی را در فضا بر عهده بگیرند.

فضاهای خالی در طراحی داخلی مدرن

طراحی داخلی مدرن ساختمانی بر اساس مینیمالیسم و خنثی‌بودن محیط است. در این نوع طراحی همه‌چیز ساده ولی از نظر بصری کاملا جذاب است. در طراحی مدرن داخل ساختمان، تعداد زیادی فضاهای خالی را مشاهده خواهید کرد. این بدان معناست که طراحان از خالی‌گذاشتن فضاهای باز ترسی ندارند.

اگر به‌دنبال طراحی دکوراسیون داخلی مدرن هستید و یک گوشه خانه از مبلمان یا دکور خالی است، لازم نیست آن را فقط به‌خاطر این‌که خالی است، پر کنید.

در طراحی داخلی مدرن ساختمانی، راهروهایی که از یک اتاق به اتاق دیگر منتهی می‌شوند باید باز بمانند، این در حالی است که در طراحی‌های سنتی از این راهروها استفاده می‌شود.

رنگ‌ها با کنتراست بالا در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن

استفاده از رنگ‌های متضاد (دارای کنتراست) می‌تواند حسی معاصر ایجاد کند و به‌همین دلیل، به‌طور گسترده در طراحی داخلی مدرن ساختمانی استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد استفاده از رنگ‌های با کنتراست بالا در طراحی مدرن داخل ساختمان به‌خاطر بسپارید این است که با استفاده از این ترکیب رنگ‌ها، رنگ کلی به سیاهی نزدیک‌تر می‌شود تا سفیدی. همچنین باید بدانید، وقتی دو رنگ متضاد در کنار هم قرار می‌گیرند کنتراست کمتری را نسبت به زمانی که در یک قاب هستند ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، وقتی در یک عکس واحد، به رنگ سیاه و سفید نگاه می‌کنید، به‌نظر می‌رسد کنتراست زیادی بین دو رنگ وجود دارد. اما زمانی که رنگ سیاه و سفید در دو قاب جداگانه کنار هم باشند، کنتراست کمتر می‌شود.شرکت مهندسی ابراهیم زاده مفتخر است تمام اطلاعات مورد نیاز مشاوره طراحی مدرن را در اختیار شما قرار دهد.

مبلمان ساده و کاربردی در طراحی داخلی مدرن ساختمانی

مبلمان مدرن مانند طراحی دکوراسیون داخلی مدرن، بر سادگی و عملکردگرایی تأکید دارد. در خانه‌های سبک مدرن، معمولاً مبلمان‌های افقی و کم‌ارتفاع با خطوط صاف وجود دارد. مبلمان معمولاً از مواد طبیعی مانند چوب بدون رنگ، چرم، فولاد، کروم یا شیشه ساخته می‌شوند.

برای اینکه مبلمان مورد نظر، مدرن در نظر گرفته شوند، باید از سطوح صاف ساخته شده باشد و تزئینات بسیار کمی داشته باشند. در آغاز جنبش مدرنیسم، کارخانه‌های ساخت مبلمان محبوب شدند و به‌تدریج جایگزین مبلمان‌هایی که با دست حکاکی شده بودند شدند.

تفاوت بین سبک مدرن و معاصر

اگرچه کلمات «مدرن» و «معاصر» می‌توانند مترادف یکدیگر باشند، اما در مورد سبک‌های داخلی، این دو عبارت دو سبک کاملا مختلف را توصیف می‌کنند.

طراحی داخلی مدرن ساختمانی مربوط به اوایل تا اواسط قرن بیستم است، اما طراحی معاصر دوره خاصی ندارد، زیرا با تغییر مردم، فرهنگ و زمانه دائماً در حال تحول است. به‌عبارت دیگر، برخلاف طراحی مدرن داخل ساختمان، طراحی معاصر منعکس‌کننده سبک رایج زندگی افراد است. به‌عبارت دیگر، می‌توان گفت که سبک معاصر آن‌چه را که در یک زمان خاص اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد؛ یعنی سبکی سیال است که با تکامل جامعه تغییر می‌کند.

برعکس، طراحی دکوراسیون داخلی مدرن همیشه با همان زیبایی‌شناسی مشخص می‌شود و ویژگی‌های خاصی را ارائه می‌دهد که در تمایز آن از سایر سبک‌ها به‌کار می‌آید.

چه المان‌هایی می‌تواند در طراحی داخلی مدرن ساختمانی به‌کار بیاید؟

اگر قصد دارید طراحی مدرن داخل ساختمان را در خانه خود پیاده کنید، برخی از المان‌ها در این کار به شما کمک می‌کنند.

نور نئون در طراحی داخلی مدرن

نور نئون می‌تواند به طراحی دکوراسیون داخلی مدرن کمک کند. نور سفید و براق، تداعی کننده نور طبیعی است و می‌توان برای روشن کردن فضاها از آن استفاده کرد. در برخی از مواد این نور در فضاهای مخفی داخل سقف و راه پله های نصب می‌شود تا سادگی محیط را که از اصول اصلی طراحی داخلی مدرن ساختمانی است حفظ نماید. نور نئون یک نور ساده، خیره کننده و در عین حال کاربردی است که با اصول طراحی مدرن داخل ساختمان

هماهنگی دارد.

فضای سبز طراحی داخلی مدرن

فضای سبز می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن داشته باشد. فرقی نمی‌کند که چند گلدان کاربردی در جاهای مختلف خانه قرار دهید و یا یک پاسیو پر نور را از گل و گیاه پر کنید، در هر حال، لازم است اصل سادگی و شلوغ نکردن محیط را در نظر بگیرید. گلدان‌های مورد استفاده در طراحی داخلی مدرن ساختمانی باید ساده و در عین حال هماهنگ با سایر اجزای ساختمان باشند.اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره ویلای مدرن یک طبقه هستید میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

سنگ مرمر در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن

سنگ مرمر یکی از مواد طبیعی و گران‌قیمتی است که به‌طور وسیعی در طراحی مدرن داخل ساختمان استفاده می‌شود. به‌کار بردن این ماده طبیعی برای ساخت دیوارها، روشویی و سنگ توالت می‌تواند کمک زیادی به طراحی دکوراسیون داخلی مدرن بکند. این سنگ‌ها در رنگ‌های مختلفی موجود هستند. با این این حال سعی کنید رنگ‌ها خنثی و ساده را انتخاب کنید.

پوشش کف در طراحی داخلی مدرن ساختمانی

فرش‌های سنتی در طراحی داخلی مدرن ساختمانی معمولا جایگاهی ندارند. به‌جای آن، پوشش‌های صاف و یکرنگ که تنهای بخش‌هایی از خانه را برجسته می‌کنند در نظر گرفته می‌شوند. این پوشش‌ها معمولا به رنگ‌های خنثی مانند طوسی و یا خاکی هستند و از الیاف طبیعی بافته شده‌اند.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: