طراحی باغ ویلا
 
 

طراحی باغ کار ساده‌ای است و فقط با استفاده از گل و گیاه، درخت و بوته انجام می‌شود. اما واقعیت این است که طراحی ویلا باغ فرایند پیچیده‌ای است و نیازمند رعایت اصول دقیقی است. این مطلب راهنمای کاملی درباره اصول طراحی باغ ویلا است. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

@title

اندازه‌گیری متراژ باغ ویلا

اولین قدم برای طراحی ویلا و باغ اندازه‌گیری متراژ آن است. طراح با توجه به متراژ باغ ویلا و شکل هندسی آن درباره نحوه طراحی باغ ویلا و المان‌هایی که در آن به کار می‌برد تصمیم‌گیری می‌کند.


سنجش وضعیت خاک در ویلا باغ

یکی دیگر از اصول طراحی باغ ویلا سنجش وضعیت خاک است. قطعا خاکی که وضعیت خوبی نداشته باشد، نمی‌تواند بستر مناسبی برای رشد گل و گیاه در ویلا باغ را فراهم کند. به همین دلیل ابتدای کار طراحی ویلا و باغ خاک آن مورد سنجش قرارمی‌گیرد و با کود و کمپوست تغذیه می‌شود.

البته اگر طراح باغ ویلا از کمک مهندسین استفاده نکند و از این مرحله به سادگی عبور کند، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم گل و گیاه به خوبی رشد کنند و باغ ویلا سرسبز و پربار شود.همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه طراحی استخر ویلا بپردازید.

سیستم آبیاری مناسب برای طراحی ویلا باغ

مرحله بعدی در طراحی ویلا باغ انتخاب یک سیستم آبیاری مناسب است که بتواند آب مورد نیاز برای رشد و نمو گیاهان و درختان باغ ویلا را فراهم کند. انواع سیستم آبیاری در طراحی باغ ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرد که سیستم آبیاری قطره‌ای بهترین نوع آن است.

انتخاب نوع سیستم آبیاری برای طراحی باغ ویلا به عوامل مختلفی مانند میزان پوشش گیاهی یا بودجه کارفرما هم بستگی دارد. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که هزینه کردن برای انتخاب بهترین نوع سیستم آبیاری، هدر نمی‌رود و می‌تواند موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرف آب شود.


انتخاب بذر و نهال برای ویلا باغ

قدم بعدی برای طراحی باغ ویلا انتخاب بذر و نهال است. انتخاب نوع بذر و نهال ویلا باغ باید بر اساس طراحی باغ ویلا باشد. همچنین خرید بهترین بذر برای باغ ویلا باعث می‌شود نتیجه کار رضایت‌بخش باشد و باغ سرسبز تر باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم به هیچ وجه هنگام خرید بذر و نهال برای باغ ویلا به دنبال صرفه‌جویی نباشید و سعی کنید بهترین و مرغوب‌ترین بذرها و نهال‌ها را خریداری کنید.

حتی کاشت بذر و نهال هم عامل مهمی است که نباید نسب به آن بی‌توجه باشیم.

اگر انجام این کار را به افراد متخصص و حرفه‌ای بسپارید می‌توانید انتظار داشته باشید طراحی باغ به بهترین نحو انجام شود و گل و گیاه باغ ویلا پایدار و سبز بمانند.


 تجهیزات رفاهی در طراحی ویلا و باغ

یکی از اصول طراحی باغ ویلا به کار بردن تجهیزات رفاهی است تا کسانی که در ویلا باغ حاضر می‌شوند بتوانند تفریحات مناسبی داشته باشند و از حضور در باغ ویلا لذت ببرند. انواع لوازم و تجهیزات رفاهی که در طراحی باغ ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است.


مبلمان مناسب باغ ویلا

استفاده از مبلمان مناسب در قسمت‌های مختلف ویلا باغ یکی از اصول طراحی باغ ویلا است. انواع نیمکت با متریال‌های مختلف مانند چوب یا سنگ برای باغ ویلا قابل طراحی است و کارفرما می‌تواند متناسب با سلیقه خود، مبلمان مناسب را انتخاب کند.


زمین بازی در طراحی باغ و ویلا

یکی از اصول طراحی باغ ویلا این است که نیازهای افرادی که در آن حاضر هستند تامین شود. قطعا یکی از نیازهای ضروری در باغ ویلا، زمین بازی است که کودکان یا بزرگسالان بتوانند اوقات خوشی را سپری کنند.

باربیکیو در طراحی باغ و ویلا

بسیاری از افراد تمایل دارند در طراحی و ساخت باغ ویلا، باربیکیو هم داشته باشند. اندازه باربیکو یا متریالی که برای ساخت آن در ویلا باغ مورد استفاده قرار می‌گیرد بستگی به ترجیح فرد یا میزان بودجه برای تجهیز باغ ویلا دارد.


پارکینگ در طراحی باغ ویلا

طراحی و ساخت باغ ویلا بدون پارکینگ، ناقص است. البته لازم است یک فضای سرپوشیده با مصالح برای پارک کردن خودرو در ویلا باغ آماده کنید، شما می‌توانید بخشی از باغ را مجهز به سقف متحرک کنید. استفاده از سقف متحرک این مزیت را دارد که متناسب با نیاز می‌توانید آن را باز و بسته کنید.


نور پردازی در طراحی ویلا و باغ

نورپردازی در طراحی و ساخت باغ ویلا فقط برای تامین روشنایی نیست. بلکه می‌توان با استفاده از نورپردازی جلوه و زیبایی خاصی را هم در باغ ویلا ایجاد کرد و نظر افراد مختلف را جلب کرد. البته در طراحی نورپردازی ویلا باغ باید به این نکته توجه داشته باشیم که نورپردازی ویلا باغ در یک جهت نباشد و سمت و سوهای مختلفی داشته باشد.

کاربرد نورپردازی در باغ ویلا شامل موارد زیر است.

نورپردازی با چراغ دفنی

نورپردازی سقف آلاچیق و سایبان

نورپردازی محوطه باغ

نورپردازی با چراغ آویز

نوپردازی استخر

نورپردازی فضای سبز و گلدان

نورپردازی مسیرهای رفت و آمد

اصول طراحی باغ ویلا در حصارکشی

یکی از اصول طراحی باغ ویلا حصار کشی است. فضای باغ باید به شکلی طراحی و محصور باشد تا کاملا از فضاهای اطراف مجزا شده باشد. حتی ممکن است در شرایطی بخش‌های مختلف باغ با حصار از هم جدا شده باشند.


انتخاب رنگ در طراحی باغ ویلا

یکی دیگر از اصول طراحی باغ ویلا که باید مورد توجه قرار بگیرد، انتخاب رنگ است. تناسب رنگ بین وسایل و لوازم باغ با مصالحی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، اهمیت زیادی دارد. به طور مثال ترکیب رنگ قهوه‌ای با رنگ سبز گیاهان و درخت‌ها چشم‌نواز است و نظر حاضرین را جلب می‌کند. بنابراین برای طراحی نیمکت و آلاچیق یا سایر تجهیزات بهتر است از رنگ قهوه‌ای استفاده شود.

همچنین مصالح ساختمانی که در طراحی باغ ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرد باید رنگ‌های متناسبی داشته باشند.

انتخاب سبک طراحی باغ ویلا

انتخاب سبک مناسب یکی از اصول طراحی باغ ویلا است. طراحان از سبک کلاسیک و سنتی یا سبک‌ مدرن برای طراحی باغ ویلا استفاده می‌کنند.


سبک کلاسیک در طراحی ویلا باغ

سبک‌ کلاسیک از سال‌ها پیش برای طراحی باغ ویلا استفاده می‌شود. این سبک به دلیل جذابیتی که دارد هنوز هم در ویلا باغ طرفداران زیادی دارد. بسیاری از افراد تمایل دارنددر باغ ویلا حیاط‌های سنتی با حوضچه‌ها بزرگ داشته باشند. همچنین مصالحی که در سبک طراحی کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد رنگ‌های گرم دارند.

ویژگی مهم سبک کلاسیک این است که تقارن و نظم در طراحی‌ آن مشاهده می‌شود. حتی داخل ویلا هم از فرش، مبلمان، تابلو یا لوازمی استفاده می‌شود که در تعادل و توزان با هم باشند.

در طراحی ویلا و باغ با سبک کلاسیک قرنیز و گچ‌کاری نقش مهمی دارند و طراح سعی می‌کند محیطی اشرافی و مجلل را طراحی کند. البته به منظور ماندگار شدن طراحی کلاسیک در باغ و ویلا لازم است از مصالح باکیفیت استفاده شود تا تابش نور مستقیم خورشید یا بارش باران آن را خراب نکند.

سبک مدرن در طراحی ویلا باغ

هدف سبک مدرن در باغ ویلا بر خلاف سبک کلاسیک نمایش تجمل و محیط اشرافی نیست. حتی خبری از گچپری، قرنیز و مجسمه‌ها و ستون‌های بزرگ در ویلا باغ مدرن نیست. این سبک از طراحی ویلا باغ شامل استفاده از خطوط ساده یا منحنی بدون پیچیدگی است.

اصول طراحی باغ ویلا ایجاب می‌کند سقف ویلا شیب‌دار باشد تا برف و باران روی آن جمع نشود و به‌راحتی تخلیه شود.

پرطرفدارترین پوششی که برای طراحی باغ و ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرد، شینگل است. شینگل نسبت به سایر مصالحی که برای سقف باغ ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرد هماهنگی و هارمونی بیشتری با متریال‌های دیگر دارد. البته برای اینکه کارفرمایان بتوانند با ذوق و سلیقه خود مصالح راانتخاب کنند، انواع شینگل با طرح‌هاو رنگ‌های متنوع تولید می‌شود.


اصول طراحی پنجر‌ه‌ها در باغ ویلا

یکی از اصول طراحی باغ ویلا، توجه به پنجره‌ها است. پنجره‌ها علاوه بر اینکه در نمای بیرونی ساختمان ویلا تاثیرگذار هستند، می‌توانند موجب تامین نور طبیعی در ساختمان شوند. ایده‌های مختلفی برای طراحی پنجره ویلا وجود دارد. به طور مثال می‌توان در طراحی باغ و ویلا از پنجره‌های چوبی استفاده کرد یا اینکه از پنجره‌های شیشه‌ای با قاب‌های آلومینیومی استفاده کرد.

هزینه طراحی ویلا و باغ

همانقدر که طراحی فضای باز ویلا باغ اهمیت زیادی دارد، طراحی فضای داخل ویلا هم مهم است. یکی از اصول طراحی باغ و ویلا این است که دکوراسیون داخلی به نحوی طراحی شود تا ساکنین احساس راحتی داشته باشند و تمام قسمت‌های ویلا در دسترسشان باشد. همچنین در صورتی که طراحی باغ و ویلا به درستی انجام شود، برای چیدمان وسایل و لوازم فضای کافی فراهم می‌شود.

یکی از سوالات متداول درباره طراحی ویلا و باغ این است که چه میزان هزینه باید برای طراحی باغ ویلا کنار بگذاریم. واقعیت این است که هزینه طراحی ویلا باغ ثابت نیست و نمی‌توانیم به متقاضیان قیمت دقیق طراحی ویلا باغ را اعلام کنیم.

عوامل متعددی بر هزینه طراحی باغ ویلا تاثیر می‌گذارد که شامل موارد زیر است.

متراژ باغ ویلا

یکی از موارد بااهمیت که هزینه طراحی ویلا و باغ را تحت تاثیر قرار می‌دهد، متراژ آن است. قطعا طراحی باغ ویلا که متراژ بزرگ‌تری دارد، به مصالح بیشتری نیاز دارد و همین امر هزینه طراحی و ساخت ویلا باغ را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از طرف دیگر در باغ ویلا بزرگ باید از تجهیزات و لوازم بیشتری استفاده کنیم. در یک باغ کوچک نمی‌توانیم همزمان از مبلمان مناسب و نیمکت، آلاچیق، باربیکیو، استخر یا جکوزی استفاده کنیم. اما در باغ ویلا با متراژ بزرگ این امکان فراهم است.


کیفیت مصالح مورد استفاده در باغ ویلا

یکی دیگر از مواردی که هزینه طراحی ویلا باغ را تحت تاثیر قرار می‌دهد، کیفیت و مرغوبیت مصالح مورد استفاده است. هر چقدر مصالح مورد استفاده برای طراحی ویلا و باغ مرغوب و باکیفیت‌تر باشد، هزینه خرید آن بالاتر است، اما از طرف دیگر ماندگاری آن بیشتر است.

از طرف دیگر کسانی که برای طراحی ویلا و باغ از مصالح باکیفیت استفاده می‌کنند، نیاز به صرف هزینه کمتری برای بازسازی دارند. بنابراین توصیه می‌کنیم به فکر بالا رفتن هزینه طراحی ویلا باغ نباشید و سعی کنید مرغوب‌ترین مصالح را استفاده کنید؛ زیرا این اقدام هوشمندانه‌تر است.


دستمزد طراحی ویلا باغ

طراح باغ ویلا، متناسب با حجم کاری که انجام می‌دهد هزینه دریافت می‌کند. هر چقدر میزان تخصص و تجربه طراح باغ ویلا بیشتر باشد یا زمان بیشتری بابت انجام کارهای طراحی ویلا و باغ صرف کند، هزینه بیشتری دریافت می‌کند.

اما کسانی که می‌خواهند با کمترین هزینه باغ و ویلا طراحی کنند، بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشند.

یکی از اصول طراحی و ساخت باغ ویلا ارزان استفاده از طراحی‌های ساده است.

برای کاهش هزینه طراحی باغ و ویلا لازم است مسیرهای پیاده‌روی ساده‌ای ایجاد شود.

با کاشت گل و گیاهان ساده می‌توان هزینه طراحی باغ و ویلا را کاهش داد.

توجه به طراحی باغ و ویلا موجب ایجاد جلوه و نمای بهتر می‌شود و افراد زیادی را به خود جلب می‌کند. زیرا بهترین طراحی ویلا و باغ موجب احساس راحتی ساکنین می‌شود و آن‌ها می‌توانند از حضور در فضا لذت ببرند.

همچنین هزینه‌ طراحی ویلا و باغ نوعی سرمایه‌گذاری است. شاید برایتان عجیب باشد، اما در واقع هزینه‌ای که برای رعایت اصول طراحی باغ ویلا صرف می‌شود باعث می‌شود فروش آن در آینده آسان‌تر شود. زیرا نما، امکانات و تجهیزاتی که در باغ ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرد، نظر خریداران را جلب می‌کند.

طراحی ویلا و باغ از موضوعات بااهمیتی است که در ایجاد یک فضای آرام و لوکس تاثیر گذار است. در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره اصول طراحی باغ ویلا در اختیار شما قرار دهیم.

همچنین مواردی که بر هزینه طراحی ویلا باغ تاثیر دارد را بررسی کردیم تا بتوانید بر اساس انتظارات خود از طراحی ویلا باغ، هزینه مورد نیاز را برآورد کنید. امیدواریم این اطلاعات درباره طراحی ویلا باغ برای شما مفید باشد.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: