شهرک ویلایی
 
 

در حال حاضر ویلاهایی که در شهرک قرار داشته باشند، علی الخصوص در شهرهای شمالی کشور بیش از سایر انواع ویلاها و خانه ها قیمت گذاری و خرید و فروش میشوند. با توجه به اینکه شهرک ویلایی، مانند آپارتمانها، دارای محوطه و مسیرهای مشترک و مشاع است، معمولاً ساکنین آن باید قوانین مجموعه را رعایت کنند. در گام اول شاید به نظر برسد که وضع قوانین باعث محدودیت افراد شود؛ اما نظم و مزایای آن باعث میشود زندگی راحت تری را در مجموعه داشته باشید. برای اینکه بیشتر با شرایط، مزایا و اصول طراحی شهرک ویلایی آشنا شوید تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

@title

شهرک ویلایی

به مجموعه ای از ویلاها که در کنار هم و در یک محوطه مشخص ساخته می شوند، شهرک ویلایی می‌گوییم. البته بدیهی است که در طراحی شهرک ویلایی فضای داخلی ویلاها از هم مجزا و کاملاً خصوصی است و تنها مسیرها و محوطه میان ویلاها مشترک است. معمولاً شهرکهای ویلایی به دلیل برخورداری از نظم و قوانینی مشخص از امنیت و آرامش بالایی برخوردارند. استخدام نگهبانی به شکل شبانه روزی، رسیدگی به محیط و... دلایلی هستند که بسیاری از افراد امروزه خرید یا اجاره ویلا در این مجموعه ها را ترجیح دهند. در ادامه به شکل مفصل مزایای طراحی و ساخت شهرک ویلایی را مورد بررسی قرار میدهیم.

ساخت شهرک ویلایی یا خرید ویلا در شهرک

با توجه به علاقه مندی بیشتر مردم به ساختار شهرکهای ویلایی، اگر سازنده هستید پیشنهاد میشود به جای ساخت یک ویلا یا آپارتمان بر روی ساخت شهرک ویلایی سرمایه گذاری کنید. اگر قصد سکونت یا خرید ویلا را دارید، پیشنهاد میشود برای رشد بهتر سرمایه تان خرید این نوع ویلا را در دستور کار قرار دهید. ساخت شهرک ویلایی مانند ساخت هر سازه و ساختمانی دارای اصولی است که باید رعایت شوند و در صورت عدم رعایت کردن آنها مجموعه شرایط مناسبی نخواهد داشت و سرمایه شما رشد چندانی نخواهد کرد.

اگر قصد ساخت شهرک یا خرید یک ویلا در آن را دارید، پیشنهاد می شود اصول طراحی شهرک ویلایی را بررسی کنید و سپس دست به ساخت یا خرید ویلا بزنید.

اصول طراحی و ساخت شهرک ویلایی

در این بخش قصد داریم مهمترین اصول طراحی و ساخت شهرک ویلایی را بررسی کنیم.


بررسی شرایط ساخت شهرک ویلایی

گام اول پیش از اجرایی شدن طرح شهرک ویلایی بررسی لوکیشن، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فیزیکی است. در صورتی که لوکیشن مدنظر از ارزش مالی چندان مناسبی برخوردار نباشد، قطعاً نمی توانید بازگشت سرمایه مناسبی را تجربه کنید. از این رو پیشنهاد میشود پیش از ثبت قرارداد و رسمی شدن طرح شهرک ویلایی ارزش ملکی لوکیشن را بررسی کنید. علاوه بر این پیش از اجرایی شدن طرح شهرک ویلایی، زمین مدنظر را از نظر مقاومت برای ساخت و هم‌جواری‌ها مورد بررسی قرار دهید. شرایط شهرداری و امکان اخذ مجوزهای لازم از مواردی است که همواره پیش از طرح شهرک ویلایی باید پیگیر آنها باشید.

مسیرهای دسترسی به ویلا و شهرک ویلایی

در هنگام طراحی شهرک ویلایی طبق آیین نامه مقررات ملی ساختمان عمل کنید و مسیرهای پیاده رو و سواره را برای دسترسی به مجموعه طرح ریزی کنید.

در طراحی داخلی مجموعه نیز تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا مسیرهایی منظم و مناسب برای رفت و آمد ساکنین در نظر بگیرید.

طراحی شهرک ویلایی و اقلیم منطقه 

اقلیم منطقه مدنظر تعیین کننده متغیرهای مختلفی در طراحی شهرک ویلایی شماست. با توجه به اقلیم منطقه مدنظر بازشوها، ورودیها، شرایط دریافت نور طبیعی، شرایط دریافت باد و نسیم ملایم، مقاومت سازه در برابر بارش برف و باران و.... را تعیین کنید. در صورتی که ویلا از نظر اقلیمی مناسب سازی نشده باشد، ممکن است با مشکلات متعددی در هنگام فروش یا سکونت مواجه شوید.

فضای سبز و فضای بازی کودکان در شهرک ویلایی 

یکی از مواردی که میتوانید شهرک ویلایی شما را به مجموعه ای چشمگیر و استثنایی تبدیل کند، طراحی فضای سبز و فضای بازی کودکان است. فضای سبزی که در شهرک ویلایی قرار میگیرد باید به‌اندازه کافی بزرگ و مجهز باشد و امکان دسترسی به آن برای تمامی ساکنان فراهم شود. فضای سبز یکی از تجهیزات عمومی و مشاع مجموعه است و میتواند امکان مناسبی برای گذران اوقات خوش برای ساکنین باشد.

امکانات لازم را در شهرک ویلایی خود فراهم کنید

اگر طرح شهرک ویلایی شما پروژهای بزرگ و شهر گونه است، باید تمامی امکاناتی که در شهر وجود دارد را در مجموعه خود لحاظ کنید. وجود امکانات متعدد باعث میشود ارزش ملکیت ویلاها در مجموعه شما افزایش یابد و شرایط زندگی ایده آل برای ساکنین فراهم شود. از جمله امکاناتی که میتوانید در طراحی شهرک ویلایی خود لحاظ کنید میتوان به استخر عمومی و خصوصی، زمین بازی، فضای سبز، مراکز خرید، سوپرمارکت، نانوایی، مسیرهای دوچرخه سواری و پیاده روی، باشگاه ورزشی، دستگاه خودپرداز، نمازخانه یا مسجد، پارکینگ عمومی و اختصاصی، دوربین مداربسته، گیتهای کنترل ورودی و خروجی، رستوران، کافه و... اشاره کرد. البته شایان ذکر است در صورتی وجود تمامی این امکانات ضروری است که مقیاس پروژه به اندازه کافی بزرگ باشد.

اصول حرفهای را در هنگام ساخت شهرک ویلایی رعایت کنید

از جمله اصولی که باید در ساخت شهرک ویلایی رعایت شود میتوان به عرض استاندارد خیابانهای اصلی و فرعی شهرک، استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مناسب، برخورداری ویلاها از برق، گاز، تلفن، آنتن تلفن همراه، آب، برقراری امنیت با استفاده از نگهبانی و دوربین، طراحی مناسب پارکینگ، استفاده از بهترین متریال در ساخت ویلا، استفاده از ترندهای زیبایی و... اشاره کرد.

در ساخت شهرک ویلایی فاصله قانونی میان ویلاها را رعایت کنید

رعایت حریم خصوصی یکی از مهمترین اصول در ساخت شهرک ویلایی است. در هنگام طراحی شهرک ویلایی باید فاصله مناسب و قانونی میان ویلاها را رعایت کنید؛ زیرا در صورت نزدیک بودن یا مشرف بودن دو ویلا به هم آرامش ساکنین مختل میشود. هنگام اجرای طرح شهرک ویلای حتماً رعایت حریم دو ویلا و رعایت حریم خصوصی را در دستور کار خود قرار دهید.

برنامه زمانی و ددلاین تعیین کنید

همواره در اجرای طرح شهرک ویلایی برنامه زمانی تعیین کنید و بر اساس آن جلو بروید. خصوصاً اگر مجری طرح هستید و سرمایه گذار در ساخت شهرک ویلایی شرکت کرده، تعهد و التزام زمانی از مهمترین اصولی است که باید رعایت کنید.

مزایای خرید ویلا در شهرک ویلایی

شهرک ویلایی دارای مزایای متعددی برای ساکنین و خریداران است. در بخشهای قبلی اشاره کردیم که در صورت خرید ویلا در شهرک ویلایی تمامی امکاناتی که در شهر وجود دارد، در دسترس شما قرار گرفت. در این صورت شما میتوانید بدون اینکه مسیر طولانی را طی کنید، به‌تمامی ملزومات زندگی دسترسی پیدا کنید. ممکن است اگر ویلایی خارج از شهرکهای ویلایی خریداری کنید، دسترسی آنها به آب، برق، گاز و امکاناتی از این دست کامل نباشد و مجبور شوید برای فراهم‌کردن آن از طریق شهرداری و اداره مربوطه پیگیر شوید؛

اما در طرح شهرک ویلایی تمامی امکانات توسط سازنده و مجری طرح فراهم شده و شما میتوانید از این امکانات بهره مند شوید. کیفیت ساخت ویلا در مجموعه ها و شهرکها همواره در بالاترین سطح انجام میشود و شما میتوانید چندین سال از ساختمان مربوطه استفاده کنید.

یکی از بزرگترین دغدغه های افرادی در شهرهای دیگر ویلا یا خانه می خرند، این است که ویلا مورد سرقت قرار نگیرد. با وجود نگهبان، گیتهای ورودی و خروجی و دوربینهای مداربسته احتمال سرقت ویلا شما کاهش مییابد و خیال شما از بابت امنیت ویلایتان راحت خواهد بود.


انواع سبک در طراحی شهرک های ویلایی

یکی از جذاب ترین موارد در طراحی شهرک ویلایی، انتخاب سبک ساختمانها، معابر و... است. معمولاً طراحان شهرک ویلایی بر اساس شرایط و لوکیشن زمین خود، بهترین سبک را برای طرح شهرک ویلایی خود انتخاب میکنند. در صورتی مجاورت با ساحل یا قرارداشتن مجموعه در جنگل، طراح می تواند از طراحی شهرک ساحلی یا جنگلی بهره بگیرد. در ساخت ویلاها و طراحی ها سازه ها نیز دست طراح کاملاً باز است و میتواند از طرحهای مدرن، کلاسیک، روستیک و... استفاده کنید.

علاوه بر موقعیت مکانی و سلیقه طراح، بودجه در نظر گرفته شده برای پروژه نیز در چگونگی طراحی و ساخت شهرک ویلایی بسیار تاثیرگذار است. طراحان پروژه های بزرگ مانند طراحی و ساخت شهرکهای ویلایی، سلیقه عمومی مردم و مارکت هدف را در نظر میگیرند و بر اساس بودجه و شرایط محیطی دست به انتخاب طرح شهرک ویلایی میزنند.

با توجه به اقبال عمومی در مورد ساخت شهرک ویلایی و خرید ویلا در چنین مجموعههایی، پیشنهاد می شود در صورت که قصد سرمایه گذاری در ساخت یا خرید ویلا را دارید، حتماً طرح شهرکهای ویلایی را نیز مورد بررسی قرار دهید. هم اکنون در کشورمان شهرکهای ویلایی زیبا و مدرنی مخصوصاً در شهرهای شمالی در حال اجرا هستند و شما میتوانید در این مجموعه ها ویلای مدنظر خود را خریداری کنید. در صورتی که قصد ساخت شهرک ویلایی را دارید، میتوانید به پروژه های در حال اجرا سری بزنید و با شرایط و سلیقه عمومی مردم بیش از پیش آشنا شوید. در صورتی که در ساخت شهرک ویلایی خود اصول حرفهای را رعایت کنید و کمی سلیقه به خرج دهید، قطعاً بازگشت سرمایه فوق العاده ای را تجربه خواهید کرد. در پایان امید است که این مطلب در مورد شهرک ویلایی مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: