اصول طراحی ویلا
 
 

پیشنهاد می‌شود تا طراحی ویلای خود را به شکل اصولی و بر اساس قواعد طراحی ویلا انجام دهید و در این میان از نظرات و تجربیات طراحان باتجربه و کاربلد بهره بگیرید. در صورتی که در پروژه مد نظر شما اصول طراحی ویلا به بهترین شکل رعایت شود، علاوه بر تأمین آسایش و آرامش شما عزیزان، ویلا به زیباترین و جذاب‌ترین شکل ممکن در خواهد آمد. در ادامه این مطلب بنا داریم تا به اصول طراحی ویلا بپردازیم و نکات مهم طراحی ویلا را مورد بررسی قرار دهیم؛ بنابراین، اگر شما نیز علاقه‌مندید تا در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

@title

 سبک طراحی ویلا

اولین گام در طراحی ویلا، بررسی شرایط پروژه و تعیین سبک طراحی ویلا است. طراحی ویلاها را می‌توان در سبک‌های کلاسیک، مینیمال، کارکردگرا و مدرن دسته‌بندی کرد. علاوه بر اینکه سلیقه و نظر شما به‌عنوان کارفرما در تعیین سبک طراحی ویلا از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ اما شرایط پروژه، ابعاد زمین و بودجه‌ای که برای طراحی و اجرای ویلای مدنظر در نظر گرفته‌اید، نکاتی مهم و تعیین‌کننده در انتخاب سبک ویلا هستند. پس از بررسی شرایط پروژه توسط کارشناسان و مشورت با کارفرما، سبک طراحی ویلا تعیین می‌شود و می‌توان برای تعیین نقشه یا پلان ویلا اقدام کرد.برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه نمونه طراحی ویلا مدرن بپردازید.


بررسی امکانات و تجهیزات در طراحی ویلا

از دیگر نکات مهم طراحی ویلا می‌توان به بررسی امکانات و تجهیزات موردنظر در طراحی ویلا و ایجاد شرایط لازم برای اجرای این تجهیزات اشاره کرد. پس از اینکه سبک طراحی ویلا توسط مشتری و طراح ویلا تعیین شد، طراح باید تمهیدات لازم برای تعبیه‌کردن امکانات و تجهیزات مدنظر را بیندیشد و شرایط لازم را برای اجرا و جانمایی آنها فراهم سازد. از جمله امکانات و تجهیزات موردنیاز در طراحی یک ویلا می‌توان به سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مناسب و استاندارد،

پمپ و موتورخانه، سیستم آبیاری هوشمند و قطره‌ای برای باغ یا باغچه ویلا، سیستم امنیتی لازم برای درب، پنجره و محیط داخلی ویلا، تعبیه اتاق‌های جانبی مانند اتاق انباری و سرایداری، تعبیه ملزومات تفریحی مانند باربیکیو، تاب و...، نورپردازی و رنگ‌آمیزی استاندارد و اصولی و تعبیه استخر و جانمایی مناسب آن اشاره کرد.


اصول طراحی ویلا در بخش‌های مختلف

در ادامه به معرفی و بررسی اصول طراحی ویلا در بخش های مختلف از دیدگاه شرکت مهندسی  معماری ابراهیم زاده میپردازیم.با ما همراه باشید.اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره قیمت طراحی ویلا هستید میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.


بررسی اصول طراحی ویلا در بخش داخلی

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی ویلا در فضای داخلی، مدیریت نور فضا و استفاده از سقف‌های بلند است. یک طراح داخلی کاربلد شخصی است که با مشورت با کارفرما و درک نیازها و خواسته‌های وی، شرایط را برای اجرای یک طراحی جذاب و مناسب فراهم آورد. در بحث طراحی فضای داخلی ویلا، طراح می‌بایست در مورد نیازهای شما در مورد فضاهای مدنظر در بخش داخلی مانند اتاق بیلیارد، اتاق میمهان، فضای بار، سالن نشیمن، اتاق‌خواب‌ها و... سؤال کند و با مدیریت فضای موجود، فضاهای مدنظر را در طراحی خود بگنجاند. معمولاً پیشنهاد می‌شود تا با استفاده از طراحی دوبلکس و استفاده از سقف‌های بلند، بخشی از اتاق‌ها و فضاهای مدنظر خود را به طبقات بالایی ساختمان منتقل کنید تا فضای لازم برای اجرای تمامی اتاق‌ها و بخش‌های مدنظر شما فراهم شود.

اصول طراحی ویلا در نمای خارجی

می‌توان گفت طراحی صحیح نمای خارجی و کسب رضایت کارفرما در این حوزه، از دیگر اصول طراحی ویلا است و شما به‌عنوان کارفرما می‌بایست از طراح ویلای خود بخواهید تا طراحی نمای خارجی به بهترین شکل اجرا کند. استفاده از متریال مختلف مانند چوب، سنگ، پنجره‌های شیشه‌ای و... در زیبایی نمای خارجی ویلا بسیار تأثیرگذار است و از این رو، بودجه‌ای که برای طراحی نمای خارجی اختصاص می‌دهد، بسیار تعیین‌کننده است و می‌تواند نقش مهمی در زیبایی نمای خارجی ویلای شما داشته باشد.

طراحی نمای خارجی ویلای می‌بایست بر اساس خواسته و سلیقه کارفرما و انطباق با سبک طراحی که در گام اول انتخاب کردید، انجام شود. همان‌طور که می‌دانید، ورود نور طبیعی و تامین کافی در روز یکی از نکات مهم طراحی ویلا است و اگر بتوانید در طراحی نمای خارجی به میزان کافی پنجره تعبیه کنید، علاوه بر زیباتر شدن نمای خارجی، این نکته نیز به بهترین شکل ممکن رعایت می‌شود. در صورتی که مواردی مانند طراحی بالکن، طرح ستون‌ها، نحوه قرارگیری پنجره‌ها، بهره‌گیری از متریال مناسب در نما (آجر، سنگ و...) و شیوه ارتباط ساختمان با باغ به بهترین شکل تنظیم و طراحی شود،

می‌توان گفت که شما در بخش طراحی نمای خارجی ویلا درست عمل کرده‌اید.

اصول طراحی ویلا در بخش محوطه

محوطه‌سازی و طراحی فضای باغ یا باغچه ویلا از دیگر بخش‌های مهم طراحی ویلا است و باید در آن اصول طراحی ویلا را به بهترین شکل رعایت کنیم. در این فضا معمولاً باغچه‌ها، استخر، باربیکیو، آب‌نما، آلاچیق، پارکینگ خودرو و مسیرهای ارتباطی تعبیه می‌شود. از اصول طراحی ویلا در بخش محوطه می‌توان به جانمایی درست آیتم‌ها و تعیین صحیح راه‌های ارتباطی اشاره کرد. به طور مثال، بهتر است که فاصله بخش باربیکیو با آشپزخانه که در فضای داخلی ویلا قرار دارد، زیاد نباشد یا اینکه آلاچیق در فضایی از محوطه تعبیه شود که نمای زیبایی از آب‌نما، استخر و باغچه داشته باشد. ضمناً فضایی که برای پارکینگ در نظر گرفته می‌شود، باید به شکلی باشد که کمترین فضای ممکن را در محوطه اشغال کند. برای اینکه کمترین فضا از محوطه توسط پارکینگ اشغال شود، پیشنهاد می‌شود که پارکینگ خودروها به شکلی خطی و در بخش ورودی جانمایی نشود. برای زیباسازی محوطه می‌توان از ترکیب سنگ و چمن مصنوعی برای راهروها استفاده کرد تا محوطه بزرگ‌تر به نظر برسد و انسجامی میان باغچه و راهروها به وجود بیاید.شرکت مهندسی ابراهیم زاده مفتخر است تمام اطلاعات مورد نیاز طراحی تخصصی ویلا را در اختیار شما قرار دهد.

نکات مهم طراحی ویلا

در بخش‌های قبلی اصول طراحی ویلا در بخش‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم و در این بخش قصد داریم تا به بررسی نکات مهم طراحی ویلا بپردازیم. در صورتی که نکات مهم طراحی ویلا که در این بخش عنوان می‌کنیم را در طراحی ویلا خود رعایت نمایید، از یک طراحی مطلوب بهره‌مند خواهید شد.


در نظر گرفتن جهت نور خورشید در طراحی ویلا

یکی از نکات مهم طراحی ویلا، استفاده مطلوب از نور خورشید جهت روشنایی و ایجاد دید بهتر به محوطه ویلا است. باتوجه‌به این نکته و بر اساس زاویه تابش خورشید در ساعات مختلف شبانه‌روز، ساختمان و بنا ویلا باید به شکلی طراحی و ساخته شود که از نور جنوب (بهترین نور) برای روشنایی و ایجاد دید به محوطه بهره‌مند شود و نور مستقیم از جهت غرب (نور تیز و آزاردهنده) به فضای داخلی وارد نشود. اگر اتاق‌خواب‌ها در جهت نور شرق طراحی کنید، هر روز صبح و در هنگام طلوع خورشید، با صحنه اعجاب‌انگیز و زیبای طلوع خورشید مواجه خواهید شد. نور شمال نیز می‌تواند منبع نور مناسبی برای حیات‌های خلوت باشد.

نورپردازی مناسب در طراحی ویلا

از دیگر نکات مهم طراحی ویلا که می‌تواند هم از نظر کارایی و هم از نظر زیبایی بسیار مؤثر باشد، نورپردازی ویلا است. در صورتی که نورپردازی مناسبی را برای ویلای خود در نظر بگیرید، با فضایی آرامش‌بخش و زیبا مواجه خواهید بود و در صورتی که نورپردازی به شکل مناسب صورت نپذیرد، با محیطی نامطلوب و فاقد آرامش مواجه می‌شوید؛ بنابراین، توصیه می‌شود تا با مشورت طراح دکوراسیون ویلای خود و با صرف هزینه مناسب، نورپردازی ویلای خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

اختصاص متراژ مناسب برای هر فضا

پیشنهاد می‌شود تا بر اساس متراژ زمین و بنای ویلای خود، متراژبندی بخش‌های مختلف را انجام دهید و برای هر بخش متراژ معقول و متعادلی را انتخاب نمایید. در صورتی که یک بخش بیش از حد بزرگ و بخشی دیگر بیش از حد کوچک باشد، ظاهر و تناسب ویلای شما را به هم خواهد ریخت؛ از این رو، از افراط و تفریط در اختصاص متراژ به هر بخش خودداری نمایید. تعادل در متراژ بخش‌های مختلف ویلا یکی دیگر از نکات مهم طراحی ویلا است و بدیهی است که باید آن را در طراحی خود لحاظ کنید.

رنگ‌بندی مناسب فضای داخلی ویلا

رنگ‌ها تأثیر بسزایی در جذابیت محیط دارند و در صورتی که رنگ‌های محیط به شکل مناسب انتخاب نشود، ممکن است فرد را خسته کند یا اعصاب فرد را تحریک نماید. باتوجه‌به این نکته از نکات مهم طراحی ویلا، پیشنهاد می‌شود تا از رنگ‌های معتدل و هماهنگ برای بخش داخلی ویلای خود استفاده نمایید. هماهنگ بودن رنگ دیوارها، مبلمان، کف‌پوش و تجهیزات داخل ویلا می‌تواند ظاهری جذاب و مدرن به ویلای شما ببخشد؛ بنابراین، در هنگام انتخاب رنگ عناصر مختلف در بخش داخلی و نمای خارجی ویلای خود، نهایت دقت خود را به کار ببندید.

طراحی و اجرای دکوراسیون ویلا

حال که با اصول طراحی ویلا آشنا شدید و برخی از نکات مهم طراحی ویلا را مطالعه کردید، باید به این نتیجه رسیده باشید که طراحی ویلا که کاری سخت، اصولی و پرهزینه است را نباید به افرادی کم‌تجربه سپرد! طراحی و اجرای ویلا امری تخصصی است و باتوجه‌به هزینه‌ قابل‌توجهی که برای شما به همراه خواهد داشت، باید به گروهی باتجربه و کاربلد سپرده شود. اگر علاقه‌مندید تا طراحی و اجرای دکوراسیون ویلای خود را به گروهی متخصص و حرفه‌ای بسپارید، تنها کافی است تا با شماره‌های موجود بر روی وب‌سایت تماس حاصل فرمایید و از مشاوره‌های تخصصی کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

مارا در شبکه های احتماعی دنبال کنید
با ما در ارتباط باشید
تلفن تماس: